تا انتخابات ۲۰اسفند: گفتگو با دکتر عباس دلورانی

delvarani

تا انتخابات۲۰اسفند: ۳
گفتگوی دندانه با دکتر عباس دلورانی، به بهانه انتخابات ۲۰ اسفند هیات‌مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران

باید بر پیش گیری از بیماری‌های دهان و دندان تمرکز کنیم
- دلایل اقبال کم دندان‌پزشکان نسبت به انتخابات این دوره از انجمن دندان‌پزشکی ایران و همچنین فعالیت‌های صنفی را چه می‌دانید؟
هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران، در نظر داشت انتخابات را همرمان با کنگره ۵۶ یا‌‌ همان FDI منطقه‌ای برگزار کند تا افراد زیادی در آن مشارکت کنند. در مذاکرات شفاهی که با مقامات مربوطه در وزارت بهداشت انجام شده بود، قول مساعدی مبنی بر تاخیر ۶ ماهه انتخابات گرفتیم و به دنبال آن، درخواست خود را تیرماه سال جاری به صورت کتبی به آن مقامات ارسال کردیم، اما بعد از گذشت ۵ ماه و نیم، به درخواست ما جواب رد دادند؛ بنابراین هیات مدیره، به ناچار انتخابات را تاریخ ۲۰ اسفند برگزار می‌کند.
در پاسخ به قسمت دوم این سؤال، باید بگویم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم افراد در کارهای خودجوش صنفی مشارکت زیادی داشته باشند، زیرا این کار‌ها برای آن‌ها نفعی ندارد. به نظر من مشارکت پزشکان نه‌تن‌ها در انجمن‌ها، بلکه در سازمان نظام پزشکی هم قابل‌توجه نیست، زیرا نسبت به تعداد پزشکان، تعداد کمی در انتخابات این سازمان شرکت می‌کنند. البته حلاجی دلایل این حضور کم‌رنگ کار جامعه‌شناسان است و من در این مورد نظری نمی‌دهم.

- کارنامه هیات‌مدیره فعلی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
هیات‌مدیره فعلی بسیاری از مسائل انجمن را سروسامان داد. برای مثال در بعضی شعب، انتخابات برای سال‌ها برگزار نشده بود، اما همین امسال حدود ۱۲ انتخابات در شعبات مختلف انجمن در کشور برگزار شد. همچنین انجمن حدود ۲۲ ایستگاه علمی در شهرستان‌ها راه‌اندازی کرد و کنگره‌های اکسیدا را به شهرستان‌ها برد و این یعنی هیات‌مدیره تمام تعطیلات آخر هفته خود را به شهرستان‌ها مسافرت کردند و در این ایستگاه‌های سلامتی سخنرانی کرده‌اند.
همچنین ساختمانی را با مشارکت ۴ انجمن تخصصی ساخته‌ایم و در حال حاضر انجمن مادر حدود ۳ آپارتمان دارد که می‌تواند برای برگزاری کلاس‌هایش از آن استفاده کند. پس این‌ها بازده کار هیات‌مدیره و حاصل زحمت اعضا و خون‌دل خوردن آن است.

- چارچوب وظایف انجمن علمی را چگونه تعریف می‌کنید؟
انجمن علمی را نمی‌توانیم کاملاً از کار انجمن صنفی جدا کنیم. اساس‌نامه انجمن علمی، می‌گوید که وظیفه آن ارتقای سطح علمی دندان‌پزشکان است. بنابراین باید به آموزش دندان‌پزشکان پس از فارغ‌التحصیلی اهتمام بورزد. دندان‌پزشکی که ۳۰ سال پیش از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است و مشغول به کار است، با تحولات بنیادین در رشته خود روبرو است و باید مجدد آموزش‌های نوین ببیند. روشن است که هرقدر سطح علمی دندان‌پزشک بالا‌تر برود، سطح علمی و درخواست‌های مردم هم بالا‌تر می‌رود. در ۲۰ سال اخیر انجمن‌ها در این کار پیش‌قدم بوده‌اند و همچنان باید بکوشند با رسانه ملی و روزنامه‌ها ارتباط مؤثرتری داشته باشند و به‌این‌ترتیب دانش مردم را بالا‌تر ببرند.
آن زمان افراد ۶ ماه در دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران برای ساخت پروتز کامل صف می‌بستند، اما در حال حاضر در دانشگاه آزاد که خود من در آن حضور دارم، تعداد بیماران پروتز کامل کم است، زیرا سطح دانش مردم ارتقا پیداکرده است. آن زمان افراد به ترمیم دندان‌های فرزندشان اهمیت چندانی نمی‌دادند، اما حالا از نان شبشان می‌گذرند تا دندان‌های فرزندشان را ترمیم کنند و این یعنی ارتقای سطح دانش که همه ازجمله دندان‌پزشکان در آن نقش داشته‌اند.

- انجمن دندان‌پزشکی در فعالیت ۴ ساله اخیر خود چه تحولاتی انجام داده است؟
ما در حال حاضر در حال مطرح‌شدن در عرصه‌های جهانی هستیم و این نتیجه زحمات دکتر سیدان و دکتر تاجر نیا است که باید واقعاً به آن‌ها دست‌مریزاد بگویم، اما متأسفانه زیرساخت‌های لازم برای برگزاری کنگره جهانی FDI در ایران فراهم نیست، زیرا باوجود امکانات اقامت مه‌مان مانند هتل‌ها در تهران، با مشکلات زیادی برخورد خواهیم کرد.

- سال ۹۴ برای دندان‌پزشکی چگونه سالی بود؟
سال ۹۴ برای دندان‌پزشکان هم مانند همه مردم بود، زیرا مشکلات جامعه به‌هم‌پیوسته است و به یکدیگر تسری پیدا می‌کند، اما گام خوبی که وزارت بهداشت در دو سال گذشته برداشت، تشکیل شورای سلامت دهان بود که توجه آن معطوف به پیش‌گیری از بیماری‌های دهان و دندان است. در حال حاضر ضروری است که ما هم مانند کشورهایی مثل سوئد، به پیش‌گیری از بیماری‌های دهان و دندان بپردازیم تا شاخص DMF را در کشور پایین بیاوریم.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>