به یاد دوست

shams tabesh2

یادداشت دکتر محمدعلی افتخاری درباره مرحوم دکتر شمس‌الدین تابش

از کسی سخن می‌گویم که مدت پنجاه و سه سال با هم بودیم، در سفر و حضر، در دانشکده و در اجتماع، در دیدارهای خانوادگی و در همه جا.
از دکتر شمس‌الدین تابش که دیگر در میان ما نیست، ولی خاطرات بسیاری از او داریم.
دکتر تابش مردی بود خوش‌پوش، خوش‌صحبت و مجلس‌آرا که اهمیت زیادی به وضع ظاهر می‌داد.
دکتر تابش آینده‌نگر نبود و اصلاً برنامه و یا تمهیدی برای پس‌انداز و این قبیل کارها نداشت. او مسائل را جدی نمی‌گرفت و این امر باعث شد که در تمام دوره طولانی فعالیت هیات مؤسس ده نفره جامعه دندان‌پزشکی ایران هیچ سمت اجرایی در کارها به او داده نشود. در عین حال او در دوره اشتغال در وزارت بهداری، موضوع مبارزه با پرکتیسی‌ها را به طور جدی دنبال می‌کرد و سهم مؤثری در این امر داشت.
دکتر تابش در تمام جلسات هیات موسس شرکت می‌کرد و با احاطه به موضوعات روز و مطالب متنوع و طنزآمیزی که در ذهن داشت زنگ تفریحی برای بحث‌های خشک فراهم می‌آورد که خیلی باارزش بود و رفع خستگی همکاران را در مذاکرات معمولاً طولانی حرفه‌ای به همراه داشت.
او در بخش دندان‌پزشکی بیمارستان امیراعلم با دکتر فریدون فرزین همکاری می‌کرد و این همکاری را در هیات مؤسس کانون دندان‌پزشکان نیز در سال ۱۳۲۹ ادامه داد.
دکتر تابش متولد پانزدهم شهریور ۱۳۰۱ در تهران بود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان فرهنگ و دوره دبیرستان را در دارالفنون گذرانید و دوره چهار ساله دندان‌پزشکی را در سال ۱۳۲۷ در دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه تهران به پایان برد.
مرحوم تابش از سه ازدواجی که کرد به ترتیب صاحب سه فرزند شد: شراره از ازدواج اول، رضا از ازدواج دوم و شروین از ازدواج سوم، که تمام آن‌ها در آمریکا هستند و شروین توانسته است در آنجا از لحاظ دندان‌پزشکی، موقعیت خوبی به دست آورد.
دکتر تابش در دو سال اخیر دچار عارضه درد شدید مفاصل بود و از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کرد و همسرش خانم مینو فیاض منش نهایت دقت و صرف وقت را برای درمان و مراقبت از او و تغذیه مطبوع به کار می‌برد، ولی خواست خدا چنین بود که این همکار نود و پنج ساله در صبح روز پنج‌شنبه، پنجم مردادماه ۱۳۹۶ جان به جان‌آفرین تسلیم کند.
روانش شاد


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>