بالاخره نخ دندان یا واتر پیک؟

water pick vs dental floss

همه ما می‌دانیم که باید مرتب مسواک بزنیم و از نخ دندان استفاده کنیم. اما سوالی که همیشه از دندان‌پزشکان پرسیده می‌شود این است که نخ دندان بهتر است یا واترپیک!

نخ دندان
مسواک زدن روشی بسیار موثر است که پلاک دندانی را از روی سطوح دندان تمیز می‌کند، اما نمی‌تواند بقایای غذایی و پلاک را از بین دندان‌ها و زیر لثه بردارد. با استفاده از نخ دندان می‌توان این نواحی را تمیز کرد. یکی از مهم‌ترین مزایای نخ دندان کارآیی و ارزان بودن آن است. نخ دندان وسیله‌ای بسیار آسان و سریع بوده که استفاده از آن در هر مکانی امکان‌پذیر است.
اما نخ دندان معایبی هم دارد: استفاده از آن در برخی نواحی دهان بسیار سخت است. اگر مرتب از آن استفاده نشود، می‌تواند باعث خونریزی ملایم لثه شود. اگر لثه به دلایلی حساس شده باشد نخ دندان این حساسیت را افزایش می‌دهد. افرادی که دچار بعضی ناتوانی‌های جسمی مانند انواع معلولیت‌ها یا بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید پیشرفته هستند، نمی‌توانند از این روش به خوبی استفاده کنند.

روش استفاده صحیح از نخ دندان:
• اول حدود ۱۸ اینچ از نخ دندان را ببرید و دور انگشتان میانی دو دست بپیچید.
• انگشتان شست دو دست را در دو طرف نخ بگذارید، به گونه‌ای که حدود یکی دو سانت از نخ به صورت منطقه فعال باقی بماند.
• با حرکات اره‌ای‌مانند ملایم نخ را از فاصله بین دو دندان رد کنید.
• .۴اول یک دندان و عمق سالکوس لثه آن را تمیز کنید.
• سپس عینا همین کار را با دندان دوم انجام دهید و سپس نخ را به آرامی از بین دو دندان خارج کنید.

واترپیک
به این کار نخ کشیدن با آب نیز می‌گویند که کمی با نخ دندان معمولی فرق دارد. برای این کار به وسیله‌ای نیاز داریم که جریان آب را با فشاری معین به ناحیه بین دندان‌ها و سالکوس هدایت کرده و آنجا را تمیز کند. در این روش به جای تماس نخ با سطح دندان، جریان آب، عمل تمیز کردن و ماساژ لثه را انجام می‌دهد.
از مزایای واترپیک می‌توان به سهولت استفاده از آن اشاره کرد، مخصوصا برای کسانی که تحت درمان‌های ارتودونسی ثابت (براکت و سیم) هستند یا در دهان خود پروتزهای ثابت مانند بریج دارند که استفاده از نخ دندان را برای آنها مشکل یا غیرممکن می‌سازد.
اما از معایب واترپیک می‌توان به گران بودن دستگاه آن اشاره کرد. به علاوه باید محلی مناسب را به آن دستگاه اختصاص داد و برای استفاده از آن به نیروی برق نیاز است. در نتیجه کاربرد آن در بیرون از منزل معمولا سخت است.

روش استفاده از واترپیک:
• بهتر است بروشور دستگاه را به خوبی مطالعه کرده و مطابق با آن عمل کنید، زیرا هر دستگاهی روش خاص خود را دارد.
• تیپ مخصوص را روی هولدر قرار داده و مخزن آب دستگاه را با آب گرم پر کنید و مخزن را در دستگاه جا بیندازید.
• دستگاه را به برق بزنید و سپس فشار آب را تنظیم کنید. بهتر است اول فشار ملایم را انتخاب کرده و در صورت لزوم فشار آب را به تدریج بالا ببرید.
• سر خود را به طرف سینک دستشویی خم کنید و تیپ مخصوص را در دهان قرار دهید. حالا دستگاه را روشن کنید.
• کار را از دندان‌های خلفی آغاز کنید. تیپ را به سمت لثه طوق دندان و کمی بالاتر از آن بگیرید و پس از تمیز شدن هر ناحیه کم کم به سمت دندان‌های جلو حرکت کنید.
• وقتی تیپ به سمت فضای بین دندانی است کمی بیشتر مکث کنید تا جریان آب بتواند ناحیه امبراژور را کاملا تمیز کند.
• پس از اتمام کار دستگاه را خاموش کرده و تیپ را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده تمیز کنید.
کدام یک بهتر است؟ واقعا نمی‌توان جوابی قطعی داد، زیرا آن چه اهمیت دارد این است که فضای بین دندانی و سالکوس لثه به خوبی تمیز شوند. اما مقاله‌ای که در ژورنال دندان‌پزشکی بالینی چاپ شده است، نتایج تحقیقی را بیان می‌کند که در آن دو روش مسواک نخ دندان و مسواک واترپیک با هم مقایسه شده‌اند. نتیجه نشان داد که در گروه مسواک واترپیک ۷۴.۴% و در گروه مسواک نخ دندان ۵۷.۷% کاهش پلاک دندانی دیده شد. تحقیقات مستقل دیگری نیز نشان داده است که استفاده از واترپیک توانسته میزان جینجیوایتیس را بیش از نخ دندان کاهش دهد.

مجله Medical News Today
۲۴ فوریه ۲۰۱۷


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>