ورود آقایان ممنوع!

aawd2

کوتاه درباره درباره انجمن بانوان دندان‌پزشک آمریکا

انجمن بانوان دندان‌پزشک انجمن بانوان دندان‌پزشک آمریکا (AAWD) که سال ۱۹۲۱ تشکیل شد، تنها ارگان بین‌المللی است که منحصراً به علایق و مطالبات زنان آمریکایی شاغل در حرفه دندان‌پزشکی می‌پردازد. این انجمن که ابتدا فدراسیون زنان دندان‌پزشک آمریکا نامیده می‌شد، در نشست سالیانه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا توسط دکتر ماری استیل‌ ول کوسل ( (Mary Stillwell-Kuesel بنیان‌گذاری شد و دوازده زن دندان‌پزشک متخصص بر آن نظارت داشتند. اولین رییس این انجمن، اِوانجلین جردن Evangeline M. Jordan))، نویسنده‌ای بود که در رشته دندان‌پزشکی کودکان قلم می‌زد.

حال هدف از تشکیل AAWD و فعالیت آن در دوره‌ای که تبعیض‌های جنسیتی به سمت از بین رفتن می‌روند چیست؟ شعار AAWD این است که اگرچه تناسب جنسیتی بین دندان‌پزشکان آمریکایی در بیست سال گذشته تغییر چشم‌گیری کرده است، اما سایر جنبه‌های این حرفه مردانه باقی مانده است. برای مثال تجهیزات دندان‌پزشکی هنوز متناسب با فیزیک مردان ساخته می‌شوند و جلسات محلی مرتبط با دندان‌پزشکی، غالباً رویکردی مردانه دارند. بنابراین زنان باید یکدیگر را حمایت کنند تا این خلاء‌ها را به دیگران بشناسانند و آن‌ها را از بین ببرند.

انجمن بانوان دندان‌پزشک آمریکا چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
 جامعه هدف خدمات AAWD، دانشجویان زن دوره دندان‌پزشکی عمومی و دوره تخصص و بانوان شاغل در حرفه دندان‌پزشکی است که افزون بر فعالیت‌های حرفه‌ای روزمره خود، در فعالیت‌های فوق برنامه از جمله تشکیل شبکه‌های حمایتی، تدریس و همراهی با سایر دندان‌پزشکان شرکت می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت این انجمن، اعضاء خود را از دوران تحصیل تا بازنشستگی، از مزایایی که دارد بهره‌مند می‌کند.

جایزه  Lucy Hobbs Taylor
AAWD هر سال جوایزی به گروه‌های مختلف زنان دندان‌پزشک اهدا می‌کند که از جمله آن‌ها، می‌توان به جایزه لوسی هابز تایلور (Lucy Hobbs Taylor) اشاره کرد که در کنگره سالیانه این انجمن، به یک زن شاغل در حرفه دندان‌پزشکی اهدا می‌شود.

جایزه مطالعاتی کولگیت
AAWD یکی از مراجع پذیرش درخواست‌ زنان محققی است که می‌خواهند در رقابت جایزه مطالعاتی کولگیت شرکت کنند.
این جایزه که حامی مالی آن شرکت کولگیت است، برای تشویق مطالعه و تحقیق در ابتدای کار در حرفه دندان‌پزشکی، اعطای تسهیلات مرتبط با دندان‌پزشکی و کمک به ارتقای سلامت دهان اهداء می‌شود و عواملی که در آثار شرکت‌کنندگان مورد توجه قرار می‌گیرند شامل، ابداع و اختراع، خلاقیت و تحقیقات پیشرو هستند.
در اصل هدف انجمن زنان دندان‌پزشک آمریکا از این کار، این است که تحقیقات برگزیده را به عنوان مرجعی برای مطالعات مربوط به سلامت دهان قرار دهد.

جایزه خدمات فدرال
AAWD هر سال جایزه‌ای را به زنانی که در طول زندگی خود در حوزه ارائه خدمات دندان‌پزشکی در دولت فدرال دستاوردهای مهمی داشته‌اند اهداء می‌کند. این جایزه در هر سال به یک زن تعلق می‌گیرد که دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای به عنوان یک افسر دندان‌پزشک داشته باشد یا الگویی از یک زن دندان‌پزشک متعهد باشد.
افرادی که کاندید گرفتن این جایزه می‌شوند، باید از جمله اعضاء ثابت  AAWD باشند و سبقه عضویت مداوم در این انجمن داشته باشند. علاوه بر این، آن‌ها باید به عنوان افسر خدمات دندان‌پزشکی یا ارائه دهنده خدمت به افسران دندان‌پزشک دولت فدرال کار کرده باشد و طی دو سال گذشته عضو هیات مدیره انجمن نبوده باشند.

کنفرانس سالیانه
انجمن بانوان دندان‌پزشک آمریکا هم مانند اکثر قریب به اتفاق دیگر انجمن‌ها، کنگره سالیانه برگزار می‌کند. این کنگره‌ها شامل کارگاه‌های کاربردی درمان‌های بالینی، سلامت شخصی و حرفه‌ای و جلسات علمی و فنی آموزش مداوم هستند. درواقع AAWD بر روی مسایل مرتبط با سلامت زنان و همچنین پیوند ایجاد کردن بین بانوانی که در تخصص‌های مختلف دندان‌پزشکی کار می‌کنند تمرکز می‌کند.

فعالیت‌های خیرخواهانه

لبخندهایی برای موفقیت اعضا انجمن زنان دندان‌پزشک آمریکا، سال ۱۹۹۵، موسسه لبخندهایی برای موفقیت (SFS) را بنیان نهادند. رسالت این موسسه، پیدا کردن کار برای زنانی است که نمی‌توانند هزینه‌ درمان‌ و مراقبت و پیش‌گیری از بیماری‌های دهان و دندان خود را بپردازند. این طرح اوایل سال ۱۹۹۶ به صورت پایلوت در نیویورک سیتی اجرایی شد و سال ۱۹۹۸ در شهرهای بوستون، دنور و فیلادلفیا گسترش یافت. نکته جالب توجهی که درباره نحوه کار این موسسه وجود دارد، نوع تلاش آن برای توانمندسازی زنان است. چرا که این موسسه، خدمات پیشگیرانه دهان و دندان را برای زنانی که به مشاغلی که به آن‌ها پیشنهاد می‌شود مشغول می‌شوند را به صورت رایگان ارائه می‌دهد و بدین ترتیب، امتیازی برای زنانی که به جای طلب کردن خدمات درمانی رایگان، در جهت بی‌نیاز کردن خود می‌کوشند، قائل می‌شود و تلاش می‌کند آنان را در مسیر فعالیت و استقلال مالی بیندازد.
گفتنی است موسسه لبخندهایی برای موفقیت، با تمام مؤسسات کاریابی که در تمام ایالات آمریکا فعال هستند همکاری دارد.

 

منابع:

.aawd.org

smilesforsuccess.org

 

 


تگ ها

، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>