دندان‌پزشکی، داروسازی یا پزشکی؛ کنکوری‌ها کدام رشته را انتخاب کنند؟

konkoor2

با همکاری دکتر حامد حاتمی

راهکارهای کلیدی برای انتخاب رشته کنکور رشته علوم تجربی
بررسی دلایل انتخاب، شرایط تحصیلی و آینده شغلی رشته‌های داروسازی، دندان‌پزشکی و پزشکی

پزشکی، داروسازی یا دندان پزشکی؟
هفته های میانی مردادماه، روزهای پر التهابی برای داوطلبان کنکور و خانواده های آنهاست. نتایج اولیه کنکور سراسری منتشر شده است و حالا داوطلبان باید بر اساس رتبه و تراز علمی، آینده خود را در یک فرمیک صفحه ای انتخاب رشته رقم بزنند.
طبیعی است تمامی داوطلبان تلاش کنند بر اساس جستجو، شناخت قبلی و پرسش و پاسخ از افراد تحصیل کرده در رشته های گوناگون، شرایط و دورنمای شغلی هر یک از رشته ها را بررسی کنند و تا بتوانند بهترین انتخاب ها را برای رشته تحصیلی و شهر دانشگاهی خود برگزینند.
از آنجا که بسیاری از داوطلبان کنکور، آشنایی کامل و صحیحی از رشته های تحصیلی دانشگاهی ندارند، تیم مد اپل تصمیم دارد دانسته های خود در زمینه رشته های شاخه علوم تجربی را با داوطلبان این رشته در کنکور به اشتراک بگذارد.
ذکر این نکته در همین ابتدا لازم است که پیشنهادهای ما حاوی نکات صریح، شفاف و صادقانه ایست که بر اساس اشرافمان از شرایط کاری و تحصیلی رشته های مختلف شاخه علوم پزشکی و بدون در نظر گرفتن ملاحظات معمول تحصیل کردگان این رشته ها به شما ارایه خواهد شد.

برای تحصیل در هر یک از رشته های اصلی گروه علوم تجربی، یعنی پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و دام پزشکی شرایط زیر را دارا باشید:

۱- پزشکی را انتخاب کنید اگر:
جزو علاقمندان “ز گهواره تا گور دانش بجوی” هستید و برای ماراتون تحصیلی آماده اید.
حس انسان دوستی و اجتماعی بالایی دارید و از کمک به دیگران در بدترین شرایط زندگی شان لذت می برید.
می توانید (یا می خواهید) با اقشار مختلف مردم از اقشار فرهیخته تا اقشار کم سواد ارتباط برقرار کنید.
دانش آموختن برای شما بسیار مهم است و فکر می کنید علم بهتر از ثروت است.
دوست دارید مورد اعتماد مردم باشید و در مقابل سبک زندگی خود را به زندگی خاص پزشکان با استرسها و فراز و نشیبهایش تغییر دهید.

۲- دندان‌پزشکی را انتخاب کنید اگر:
می خواهید دوران تحصیلی راحتی را سپری کنید
ساده‌تر از هر رشته دیگری به مدرک دکترا دست یابید
توانایی خوبی برای برقراری ارتباط با بیماران دارید
از مشکلات اسکلتی مانند کمر درد و آرتروز گردن هراسی ندارید
باید در کنار داشته‌های علمی، جسارت و قدرت تصمیم‌گیری آنی داشته باشید

۳- داروسازی را انتخاب کنید اگر:
تمایل زیادی به سر و کله زدن با بیماران ندارید.
مهارتهای بازاریابی و فروش خوبی دارید.
به مدیریت اقتصادی و روابط تجاری علاقه دارید.
در حفظیات و به خاطر سپاری قوی هستید.
تناسب آموخته هایتان با آنچه که در شغلتان انجام می دهید چندان برایتان مهم نیست.
دوست دارید به جای جسم یا فکرتان، بیشتر سرمایه تان درگیر شغلتان باشد.

در هنگام تحصیل در این رشته ها، چنین شرایطی خواهید داشت:
۱- پزشکی
- باید درس بخوانید، شوخی هم نداریم. چون حجم درسها بالاست.
-در مقاطع مختلف امتحانات متفاوتی خواهید داشت:
اولش علوم پایه است، خیلی شبیه رشته های دانشگاهی دیگر، فقط سر کلاس می روید و گاه به آزمایشگاههای مختلف عملی سر می زنید. درسها بصورت ترمی هستند و امتحان پایان ترم و اینجور چیزها…
بعد از دو سال و نیم امتحان جامع علوم پایه دارید (داروسازی و دندانپزشکی هم چنین امتحانی دارند)
بعد از علوم پایه وارد مقطع فیزیوپاتی می شوید و به مدت یکسال کورسهای مختلفی (مثلا کورس قلب، کورس کلیه و …) خواهید داشت که با امتحانات ماهانه همراه است.
بعد از فیزیوپاتولوژی وارد مقطع استاجری (اکسترنی) خواهید شد که دو سال است. در این دو سال وارد بخش ها می شوید و در یک برنامه زمانی تمام بخشهای بیمارستانی را یکی یکی می گذرانید و درسهای تئوری و عملی مربوطه را می خوانید، گهگاه کشیک های سبک و مختصری هم خواهید داشت.
بعد از سال ۶ باید امتحان پره انترنی بدهید. در این امتحان از هر چه بعد از امتحان علوم پایه خوانده اید سوال خواهد آمد. این آزمون تستی و تقریبا شبیه کنکور است. با کسب حداقل نمره قبولی (تقریبا پاسخ به نیمی از سوالات) وارد اینترنی می شوید.
اینترنی هم حدود یک سال و نیم است. هر روز صبح بیماران را ویزیت می کنید، و در جلسات مختلف آموزشی شرکت می کنید، کشیکها هم شروع می شوند که با توجه به دانشگاه و بخش های بیمارستان و تعداد اینترنها، ممکن است بین ۵ تا ۱۰ شیفت در ماه باشند. (گاه بیش از ۱۰ شیفت) در این کشیکها شما باید بخش یا بیمارانی که به شما سپرده می شوند را مدیریت کنید. در دانشگاههایی که رزیدنت (دانشجوی دوره تخصصی پزشکی) دارند، شما در شیفتها زیر نظر رزیدنت فعالیت می کنید.

۲- دندان پزشکی
- با خون و مرگ و زندگی تماس نزدیک ندارید
- چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید!
- پس از دو سال فراگیری مباحث عمومی پزشکی، کم کم دروس شما محدود به نواحی دهان و سر و گردن می‌شود
- از سال سوم وارد فعالیت‌های کلینیکی می‌شود و در سال‌های چهارم تا ششم مهارت های خود را حین کار روی دهان بیمار می‌آزمایید و بر آن می‌افزایید
- در طول تحصیل مهارت‌های ارتباط با بیماران را فرا می گیرید اما تا تبدیل شدن به یک دندان‌پزشک ایده‌آل راه درازی باید طی کنید
- خطر دردهای مفصلی و عضلانی از همان دوران تحصیل شما را تهدید می‌کند
- خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار در این رشته کمتر از رشته پزشکی نیست و باید هنگام کار درمانی بسیار احتیاط کنید
- ارتباط با بیمار همیشه جذاب نیست و گاه با برخوردهای نامعقول، عجیب و تاسف‌انگیز از دیگران مواجه خواهید شد

۳- داروسازی
- با خون و مرگ و زندگی تماس نزدیک ندارید
- چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید!
- از سال‌های پایانی تحصیل اجازه کار رسمی در داروخانه را دارید
- با بیمار و مراجعین سر و کار چندانی ندارید. این وظیفه را همکاران داروخانه بر عهده دارند
- الزاما باید به درس‌های مشتق شده از شیمی علاقه وافر داشته باشید
- جذابیت دوران تحصیل در این رشته به اندازه رشته رشته پزشکی و دندان‌پزشکی نیست
- دنیای یک دانشجوی داروسازی به کلاس درس و آزمایشگاه محدود می‌شود و خبری از ارتباط با بیمار و کادر درمانی نیست

آینده شغلی هر یک از رشته های زیر به ترتیب زیر پیش بینی می‌شود:
اول از همه بهتر است بدانید که آینده شغلی در هر کدام از رشته ها کاملا وابسته به سیاستگذاری های کلان کشوری دارد. همانطور که می دانید، وضع شغلی این رشته ها در سالیان گذشته تغییر کرده و ممکن است در آینده هم تغییراتی داشته باشد. آنچه که ما می گوییم فقط برآوردی است با فرض تداوم شرایط فعلی

۱- پزشکی
آینده شغلی در پزشکی بصورت واضحی در دو دسته قابل بررسی است:: آینده شغلی کسانی که ادامه تحصیل می دهند و به مقطع تخصصی وارد می شوند و آینده شغلی کسانی که به هر دلیل در مقطع دکترای پزشکی می مانند.
گروه اول در حال حاضر تفاوت واضحی از نظر شرایط اقتصادی و اجتماعی و شغلی با دیگر مشاغل دارند و نیازی هم به بحث در این مورد نیست. هرچند در بین رشته های مختلف تخصصی هم وضع درآمد و سختی کار متفاوت است.
در مورد گروه دوم، متاسفانه در سالهای اخیر به دنبال عدم افزایش حق ویزیت متناسب با تورم و به دنبال اجرای طرحهای بی شمار و معمولا بی سرانجام در عرصه بهداشت و درمان، شرایط شغلی قدری سخت تر شده است. به نظر می رسد پزشکان بیشتر فشار را در زمینه نابسامانی های اقتصادی و مدیریتی عرصه درمان تجربه می کنند.
البته ممکن است در آینده طرحهایی نظیر پزشک خانواده و سیستم ملی سلامت و یا اعطای مجوزهایی از قبیل تاسیس مراکز درمان اعتیاد و مراکز پوست و زیبایی، تاثیراتی در این وضع داشته باشند. تاثیراتی که مطمئن نیستیم مثبت خواهند بود یا منفی.

۲- دندان پزشکی
- در حالی که طی هشت سال اخیر تعداد دانشکده‌های دندان‌ئزشکی از پانزده به پنجاه واحد رسیده است و سالانه حدود هزار نفر با مدرک دکترای دندان‌پزشکی از دیگر کشورها به ایران باز می‌گردند، آیا می‌توان به آینده شغلی کسی که پنج تا شش سال دیگر در این رشته دانش‌آموخته می‌شود، خوشبین بود؟
- هرچند امروزه دندان‌پزشکی انتخاب اول بسیاری از داوطلبان کنکور باشد اما به نظر می‌رسد طی سال‌های آینده فرصت‌های شغلی در شهرهای بزرگ دیگر وجود نخواهند داشت.
- مورد استثنا برای موارد بالا کسانی هستند که والدین یا بستگان دندان‌پزشک دارند و می‌توانند از موقعیت شغلی و بیمار مطب انها استفاده و به روایتی سوءاستفاده کنند!
- با آنکه بسیاری از مردم با یک ضرب و تقسیم ساده درآمد یک دندان‌پزشک را بسیار بالا می‌دانند اما بدون تعارف، اگر توانایی انجام کار صحیح و برقراری ارتباط با بیمار را نداشته باشید، روی درآمد بالا حساب نکنید
- بسیاری از خانم های دندان‌پزشک تجربه خوشایندی از کار برای بیماران غیر همجنس، مخصوصا در مناطق پایین شهر و با فرهنگ پایین ندارند
- هنوز هم نگاه بسیاری از مردم به دندان‌پزشک مرد با زن متفاوت است. البته برخی افراد برای این تفاوت دید، دلایلی محکمی هم دارند!
- اعتماد به نفس کاذب و دور افتادن از دانش روز، به راحتی از شما یک دندان‌پزشک پر خطا و کم کیفیت می‌سازد. هرچند ممکن است بیمارانتان خیلی دیر متوجه این موضوع شوند

در این صفحه می‌توانید اطلاعات اماری جالبی را درباره تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی و مقایسه ظرفیت پذیرش رشته دندان‌پزشکی دانشکده‌های دولتی و آزاد طی سال ۹۲ تا ۹۴ بخوانید.

۳- داروسازی
- احتمالا داروسازان از پزشکان عمومی و دندان پزشکان شرایط مهاجرت راحت تر دارند
- در دو سال آخر تحصیل اجازه کار در داروخانه، به شکل محدود دارند
- در صورت تاسیس داروخانه، بدون نیاز به حضور، درآمدزایی خواهید داشت
- هیچ نیازی به ارتباط با بیمار نیست
- در برخوردهای نادرست و دور از ادب، حاشیه امن‌تری نسبت به رشته پزشکی و دندان‌پزشکی دارید
- آرام آرام بر تعداد تخصص‌های این رشته افزوده می‌شود و تا زمان دانش‌آموختگی دانشجویان تازه وارد به این رشته احتمالا هم بر تعداد و هم ظرفیت انها افزوده خواهد شد
- فرصت‌های شغلی در موسسات پژوهشی و کارخانه‌های تولید دارو و محصولات بهداشتی پزشکی روز به روز افزایش می‌یابد


تگ ها

، ، ، ، ،

290 یادداشت

 1. Donya

  سلااام
  به نظرتون با ربته ٣هزار دندون پزشکی آزاد میگیره؟؟

  پاسخ
 2. Soli

  سلام من ۲۷ سالمه لیسانس دبیری ادبیات فارسی دارم فوق دیپلم معماری دارم اما متاسفانه واسه هیچکدوم بازار کار نیست من هر وقت بیمارستان میرم وقتی پزشک رو تو لباس سفید میبینم کلی حسرت میخورم کاش از اول تجربی میخوندم کنکور پزشکی میدادم‌ من عاشق پزشکی ام همیشه از کمک به دیگرانم لذت میرم اطلاعات پزشکی و دارویی ام تقریبا خوبه به خاطر علاقه کتاب زیاد خوندم الان تو سن ۲۷ سالگی تصمیم گرفتم کنکور بدم تا این آرزو رو با خودم تو گور نبرم واسه همه ی شما آرزوی موفقیت دارم من فک میکنم رشته پزشکی با همه ی سختیاش باید خیلی شیرین باشه التماس دعا

  پاسخ
 3. Donya

  سلام.رشته ریاضی بودم.و درسم هم خوب بود.به دلایلی سه سال درس نخوندم و الان ازدواج کردم.شوهرم وحشتناک برای رشته های پزشکی مشوقمه.بیست سالمه.نمیدونم چیکار کنم.لطفا راهنماییم کنید.

  پاسخ
 4. mehdi

  سلام خدمت دوستان.من الان سربازم و با دیپلم ناقص به خدمت رفتم ومیخوام درکنار خدمت دیپلم بگیرم و بعد از خدمت ادامه تحصیل بدم تصمیم جدی گرفتم که رشته تجری ادامه بدم.بنظر شما با اینکه چندسال از درس دور بودم میتونم ادامه بدم یا نه لطفا راهنمایم کنین ممنون.

  پاسخ
  1. Tahere

   بله حتما ، از منابع خوب استفاده کنید حتما موفق میشید ، وقتی هدفی دارید براتون هیچ سدی نیست

   پاسخ
 5. sara

  بچه ها تورو خدا کمکم کنید! از پزشکی قبول شدم رفتم امریکا دانشجوی فوق تخصص چشمپزشکی هستم. همه هم به همین خاطر باهام قهر هستن و هیچ کس بهم محل نمیذاره. چی کار کنم؟؟!!!

  پاسخ
 6. mina

  سلام من دهم تجربی هستم معدلم هم متوسطه اول و هم امسال ۲۰شده تمام درسهام خوبه توی هیچکدوم مشکل ندارم نمونه قبول شدم اما نرفتم و مدارس عادی درس میخونم علاقه زیادی به رشته داروسازی دارم اگر از تابستون امسال شروع کنم میتونم قبول شم؟

  پاسخ
 7. Arghavan

  سلام من یه سؤال داشتم من معدل دیپلم ۱۸.۱۶ میخوام بدونم به نظرتون من دندانپزشکی بخونم یا داروسازی برای داوسازی إز یه چیزیش میترسم اونم شیمی میترسم از پسش بر نیام

  پاسخ
 8. Mahsa

  سلام دوستان
  من نهمم درسمم خوبه و خداروشکر همه راضین امسال معدلم نوزده و نود نه شده فقط به خاطر ۲۵ صدم بیست نشد
  من عااااشق تجربی ام مخصوصا دندانپزشکی فقط زبانم یکم ضعیفه یعنی خوبه ولی در حد پزشکی نیست
  به نظر شما من اگه برم پزشکی زبانش برام سخت میشه

  پاسخ
 9. نرگس ♡خرمشهر

  من تو دندونپزشکی و متخصص اطفال موندم هردوتاشون و دوست دارم معدلم هم بیسته

  پاسخ
 10. fatemeh

  سلام
  من قراره برا تحصیل برم خارج از ایران و میخواستم بدونم ک ایا اینکه تو کشور خودمون میگن دندون پزشکی راحت تر از پزشکیه اونجام همین مقایسه رو ب کار مببرن؟
  و اینکه گرفتن تخصص پزشکی خارج از ایران راحت تر از خود ایرانه؟
  اگه ب این ۲ سوالم پاسخ بدین ممنون میشم

  پاسخ
 11. fati

  با سلام .بهترین رشته علوم ازمایشگاهی هست .بازار کارشم خیلی خوبه.پرستاری هم خوبه ولی درامدش خیلی پایینه.

  پاسخ
  1. freedom

   درامد پرستاری از علوم آزمایشگاهی بیشتره !

   پاسخ
 12. Pr_aree

  سلام یه سوال داشتم . برای انتخاب رشته معدل کل مهمه یا معدل درسی که قراره انتخاب کنیم؟ من میخوام برم تجربی معدل کلم شد۱۹/۹۳ ولی معدل علومم ۱۸/۵ شد میشه راهنمایی کنین ایا میتونم این رشته رو انتخاب کنم؟

  پاسخ
 13. پریسا

  سلام
  دوستان من نیاز به راهنمایی دارم،من سال ۹۰ کنکور ریاضی دارم و مهندسی پزشکی دانشگاه اصفهان خوندم و بلافاصله بعدش مشغول به کار شدم ولی توی همین مدت فهمیدم ک علاقه ای به ادامه رشته خودم توی ایران ندارم و شرایط رفتن از ایران هم برام مقدور نیست پس تصمیم گرفتم کنکور تجربی ۹۶ شرکت کنم،الان مطمئنم رتبه م به پزشکی و دارو میخوره ولی واقعا نمیدونم کدوم رو برم :’(
  از یه طرف بحث سن مطرح هست ک بهرحال برای دختران محدودیت هایی هست،از یه طرف دوس دارم زود به درآمد برسم ک دارو از این لحاظ بهتره ولی خب ته دلم هم بیشتر پزشکی علاقه دارم اما خب به اینکه برسم تخصص بگیرم خیلی مطمئن نیستم،بنظرتون کدوم رو انتخاب کنم؟

  پاسخ
  1. Tahere

   منم دقیقا شرایط شما رو دارم کنکور ۹۰دادم عمران بهشتی رفتم تجربی ۹۶دادم رتبم به هردو میخوره و دقیقا علیرغم علاقه بیشترم به پزشکی میخوام دارو رو به خاطر همون دغدغه ای که گفتی انتخاب کنم ، انگار دارم با اون قله گم شدم صحبت میکنم:)))) مشاوره رفته بودم میگفت دقیقا به خاطر همین بحث زمان رقابت رو دندون و دارو بیشتر شده ولی به هر حال پرستیژه پزشکی از دارو بیشتره و خودمم مطمین نیستم …

   پاسخ
 14. freedom

  با سلام
  و تشکر که این فرصتو قرار دادین که ما سوالامونو بپرسیم…

  من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد پرستاری هستم، در حال حاضر بیمارستان کار میکنم با ماهی ۳.۸۰۰ . بعد از فارغ التحصیلی ارشد، یکی از دانشکده های پرستاری شهرمون منو به عنوان مدرس دانشگاه به عنوان دو سال طرح قبول میکنه اما به ماهی ۱.۷۰۰… اما واسه تثبیت موندن توی دانشگاه و تدریس و همچنین بالا رفتن حقوق باید دکتری پرستاری بگیرم که کم از تمام این رشته های سختی که گفتین نداره…
  اما یه چیزی خیلی ذهنمو مشغول کرده، من از اولش پزشکی و دندونپزشکی رو خیلی دوست داشتم. اما سال کنکور کم کاری کردم و همینجوری پیش اومدم. واسه ارشدم خیلی تلاش کردم تا قبول شدم. اما حس میکنم به اندازه ای که پزشکی و دندانپزشکی موفقیت میاره. استادی پرستاری نمیاره. … حالا خیلی دلم میخواد دوباره برگردم از اول بخونم. اما چون هم کارشناسی و هم ارشدمو دولتی بودم. دیگه نمیتونم از تسهیلات دولتی استفاده کنم و باید برم آزاد بخونم. اینا رو گفتم تا بگم چند تا سوال دارم. لطفا اگه کسی هر کدومشو میدونه جواب بده:
  ۱- آیا بازار کار پزشکی و دندانپزشکی آزاد به اندازه دولتی هست؟
  ۲- کدام عاقلنست؟ دنبال دکتری پرستاری باشم یا کنکور بدم و دنبال پزشکی و دندانپزشکی. ( آخه چون ۲۵ سالمه خیلی فرصت آزمون و خطا ندارم)
  همه همکارام میگن تو پرستاری چیزی نیست برو دنبال این دو تا رشته… از طرفی خانواده میگن ۶ سال درس خوندی و زحمت کشیدی… دنبال یه نفرم که بهم بگه کدوم راه درست تره…. لطفا کمک کنید. مرسی

  پاسخ
  1. freedom

   بین رشته دندانپزشکی و پزشکی . میگن دندانپزشکی چون دورش نسبت به پزشکی کوتاه تره، بهترهو آیا این دیدگاه درست است؟

   پاسخ
 15. mohammad

  سلام من فارغ التحصیل برق قدرتم ..رفتم از رفیقام توی اداره برق میپرسم اخرین استخدامیتون برای کی بود میگه چهار سال پیش !!!!!!!
  اخه منی که چهار سال خوندم باید به چه امیدی برای کار به امید اینا بشینم …. با خودم گفتم که باشه حتما بازار ازاد خوبه .. رفتم سراغ بازار ازاد دیدم نه اونم بدرد بخور نیس واقعا …. کار توی بازار ازاد مصداق دقیق ز این شاخه به اون شاخه پریدنه .. اگه بخوای برای کسی کار کنی توی بازار ازاد پایه حقوقت با مدرک مهندسی برق و بدون بیمه ۷۰۰ تومنه .. داداشم امسال کنکور داده و خداروشکر پزشکی تهران رو میاره .. خیلی اصرار داره میگه بیا توهم بشین بخون ارزششو داره و میتونی راحت تک رقمی بشی ولی دو دلم نمیدونم چیکار کنم ..بیشتر ترسم از بازار کار پزشکیاست ..من بخونم ۷ سال دیگه اشباع بشه یا نشه …. معنی سخت شروع دوباره رو فقط کسایی درک میکنن که تجربش کرده باشن.. لطفا اگه پزشک داریم اینجا در مورد بازار کار پزشکی توضیح بده برا منو امثال من که خیالمون راحت بشه و با قوت قلب بتونیم بخونم برا پزشکی

  پاسخ
 16. امین

  عجب روزگاریه .منم میخواستم برم پزشکی یا داروسازی یا دندان پزشکی بخونم برا درامد بیشتر.من خودم دامپزشک هستم و فارغ التحصیل سال ۸۵ با درامد میانگین ماهیانه ۷-۱۵ میلیون .اونطور که شنیده بودم وضع پزشکا خوبه ولی مثل اینکه نه هر پزشکی.بهتره به کار و درامد خودم بچسبم و تو کار خودم پیشرفت کنم.

  پاسخ
 17. Tahere

  سلام دوستان
  من مهندسی عمرانو با تموم علاقم به ریاضی و رتبه ۴۰۰تو دانشگاه انتخاب کردم ولی کاملا اشتباه بود امسال برای تجربی خوندم و میگن دارو تهران میارم که نمیدونم چجور میشه
  این پیامو نوشتم فقط به چند دلیل ، دبیرستانیایی که به خاطر علاقه میرن ریاضی بهشون بگم کاملا اشتباهه چون جامعه این علاقتونو سرکوب میکنه ، مثل اتفاقی که برا من افتاد البته از صمیم قلب براتون میخوام که برای شما همچین اتفاقی نیفته، الان واقعا ناراحت میشم براکسایی که میومدن برا انتخاب رشته ریاضی و رتبه هاشون خوب شده بود چون اینا حتی بعدا که شرایط کارو میبینن از نظر روحی بیشتر ضربه میخورن که حقم دارن
  دوم کسایی که میخوان تغییر رشته بدن بشون بگم شدنیه ، تلاشتونو بکنین کسایی که مهندسی خونده باشنو تغییر رشته بدن میتونن رو ریاضی و فیزیکشون کاملا حساب کنن میمونه زیست و شیمی که با منابع خوب اونم حل میشه نگران هزینشم نباشید میرین انقلاب با نصف هزینه کتابای کاملا تمیز به اسم دست دو تهیشون میکنین و زیستو باکتاب و جزوه خوب میخونین و نهایت اشکال داشتین یه کلاس نکته و تست میرین که با توجه به تجربه خودم کلاسای دکتر عمارلو رو پیشنهاد میکنم
  هر سوالی هم داشتین بپرسین چون خودم خیلی تو این مسیر سختی کشیدم خوشحال میشم بتونم کمک کنم ، نسلی هستیم با شرایط سخت که باید برای بهبودش تلاش کنیم

  همگی موفق باشید

  پاسخ
  1. مارال

   وای سلام طاهره و پریسا جون من ارشد زبان هستم. در رشته من وضع کار خوبه اما درآمد افتضاح و آموزشگاه ها خیلی حقوق کمی پرداخت میکنند. وضع استخدام هم که خودتون می دونید.فکر می کردم من توی تصمیم گیری برای تغییر رشته تنها هستم و کسی این کارو انجام نمی ده.خیلی ممنون که هستید و امیدوارم کردید.

   پاسخ
  2. مارال

   الان نمی دونم کدوم رشته رو انتخاب کردید لطفا بنویسید من هم هم سن و سال شما هستم خیلی جالبه برام.آرزوی موفقیت دارم براتون.امیدوارم سری به این سایت بزنید.راستش دارو سرمایه زیادی میخواهد و برای گرفتن موجود باید چندین سال تو نوبت باشی پزشکی هم راه طولانی تا تخصص باقی و شیفت کاری شب هم داره. کلا دلم می خواهد از تون بدنم و اینکه پروسه کنکور رو چطور سپری کردید. مرسی

   پاسخ
 18. سامان تارم

  با سلام من دانشجوی دندان پزشکی هستم دندان می خونم هرکسی سوالی راجع به دندان یا کنکور داره میتونه بیاد بپرسه
  @Samantaram ایدی تلگرام

  پاسخ
 19. Mahsa

  واقعا یادداشت هاتوم مفیدن ممنون از اینهمه نظرات دوستان عالی بود !

  پاسخ
 20. Mehdi

  بهترین رشته پنچرگیری تانک یا تنظیم بوق هواپیما تو دانشگاه آکسفورد هست

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>