دندان‌پزشکی، داروسازی یا پزشکی؛ کنکوری‌ها کدام رشته را انتخاب کنند؟

konkoor2

با همکاری دکتر حامد حاتمی

راهکارهای کلیدی برای انتخاب رشته کنکور رشته علوم تجربی
بررسی دلایل انتخاب، شرایط تحصیلی و آینده شغلی رشته‌های داروسازی، دندان‌پزشکی و پزشکی

پزشکی، داروسازی یا دندان پزشکی؟
هفته های میانی مردادماه، روزهای پر التهابی برای داوطلبان کنکور و خانواده های آنهاست. نتایج اولیه کنکور سراسری منتشر شده است و حالا داوطلبان باید بر اساس رتبه و تراز علمی، آینده خود را در یک فرمیک صفحه ای انتخاب رشته رقم بزنند.
طبیعی است تمامی داوطلبان تلاش کنند بر اساس جستجو، شناخت قبلی و پرسش و پاسخ از افراد تحصیل کرده در رشته های گوناگون، شرایط و دورنمای شغلی هر یک از رشته ها را بررسی کنند و تا بتوانند بهترین انتخاب ها را برای رشته تحصیلی و شهر دانشگاهی خود برگزینند.
از آنجا که بسیاری از داوطلبان کنکور، آشنایی کامل و صحیحی از رشته های تحصیلی دانشگاهی ندارند، تیم مد اپل تصمیم دارد دانسته های خود در زمینه رشته های شاخه علوم تجربی را با داوطلبان این رشته در کنکور به اشتراک بگذارد.
ذکر این نکته در همین ابتدا لازم است که پیشنهادهای ما حاوی نکات صریح، شفاف و صادقانه ایست که بر اساس اشرافمان از شرایط کاری و تحصیلی رشته های مختلف شاخه علوم پزشکی و بدون در نظر گرفتن ملاحظات معمول تحصیل کردگان این رشته ها به شما ارایه خواهد شد.

برای تحصیل در هر یک از رشته های اصلی گروه علوم تجربی، یعنی پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و دام پزشکی شرایط زیر را دارا باشید:

۱- پزشکی را انتخاب کنید اگر:
جزو علاقمندان “ز گهواره تا گور دانش بجوی” هستید و برای ماراتون تحصیلی آماده اید.
حس انسان دوستی و اجتماعی بالایی دارید و از کمک به دیگران در بدترین شرایط زندگی شان لذت می برید.
می توانید (یا می خواهید) با اقشار مختلف مردم از اقشار فرهیخته تا اقشار کم سواد ارتباط برقرار کنید.
دانش آموختن برای شما بسیار مهم است و فکر می کنید علم بهتر از ثروت است.
دوست دارید مورد اعتماد مردم باشید و در مقابل سبک زندگی خود را به زندگی خاص پزشکان با استرسها و فراز و نشیبهایش تغییر دهید.

۲- دندان‌پزشکی را انتخاب کنید اگر:
می خواهید دوران تحصیلی راحتی را سپری کنید
ساده‌تر از هر رشته دیگری به مدرک دکترا دست یابید
توانایی خوبی برای برقراری ارتباط با بیماران دارید
از مشکلات اسکلتی مانند کمر درد و آرتروز گردن هراسی ندارید
باید در کنار داشته‌های علمی، جسارت و قدرت تصمیم‌گیری آنی داشته باشید

۳- داروسازی را انتخاب کنید اگر:
تمایل زیادی به سر و کله زدن با بیماران ندارید.
مهارتهای بازاریابی و فروش خوبی دارید.
به مدیریت اقتصادی و روابط تجاری علاقه دارید.
در حفظیات و به خاطر سپاری قوی هستید.
تناسب آموخته هایتان با آنچه که در شغلتان انجام می دهید چندان برایتان مهم نیست.
دوست دارید به جای جسم یا فکرتان، بیشتر سرمایه تان درگیر شغلتان باشد.

در هنگام تحصیل در این رشته ها، چنین شرایطی خواهید داشت:
۱- پزشکی
- باید درس بخوانید، شوخی هم نداریم. چون حجم درسها بالاست.
-در مقاطع مختلف امتحانات متفاوتی خواهید داشت:
اولش علوم پایه است، خیلی شبیه رشته های دانشگاهی دیگر، فقط سر کلاس می روید و گاه به آزمایشگاههای مختلف عملی سر می زنید. درسها بصورت ترمی هستند و امتحان پایان ترم و اینجور چیزها…
بعد از دو سال و نیم امتحان جامع علوم پایه دارید (داروسازی و دندانپزشکی هم چنین امتحانی دارند)
بعد از علوم پایه وارد مقطع فیزیوپاتی می شوید و به مدت یکسال کورسهای مختلفی (مثلا کورس قلب، کورس کلیه و …) خواهید داشت که با امتحانات ماهانه همراه است.
بعد از فیزیوپاتولوژی وارد مقطع استاجری (اکسترنی) خواهید شد که دو سال است. در این دو سال وارد بخش ها می شوید و در یک برنامه زمانی تمام بخشهای بیمارستانی را یکی یکی می گذرانید و درسهای تئوری و عملی مربوطه را می خوانید، گهگاه کشیک های سبک و مختصری هم خواهید داشت.
بعد از سال ۶ باید امتحان پره انترنی بدهید. در این امتحان از هر چه بعد از امتحان علوم پایه خوانده اید سوال خواهد آمد. این آزمون تستی و تقریبا شبیه کنکور است. با کسب حداقل نمره قبولی (تقریبا پاسخ به نیمی از سوالات) وارد اینترنی می شوید.
اینترنی هم حدود یک سال و نیم است. هر روز صبح بیماران را ویزیت می کنید، و در جلسات مختلف آموزشی شرکت می کنید، کشیکها هم شروع می شوند که با توجه به دانشگاه و بخش های بیمارستان و تعداد اینترنها، ممکن است بین ۵ تا ۱۰ شیفت در ماه باشند. (گاه بیش از ۱۰ شیفت) در این کشیکها شما باید بخش یا بیمارانی که به شما سپرده می شوند را مدیریت کنید. در دانشگاههایی که رزیدنت (دانشجوی دوره تخصصی پزشکی) دارند، شما در شیفتها زیر نظر رزیدنت فعالیت می کنید.

۲- دندان پزشکی
- با خون و مرگ و زندگی تماس نزدیک ندارید
- چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید!
- پس از دو سال فراگیری مباحث عمومی پزشکی، کم کم دروس شما محدود به نواحی دهان و سر و گردن می‌شود
- از سال سوم وارد فعالیت‌های کلینیکی می‌شود و در سال‌های چهارم تا ششم مهارت های خود را حین کار روی دهان بیمار می‌آزمایید و بر آن می‌افزایید
- در طول تحصیل مهارت‌های ارتباط با بیماران را فرا می گیرید اما تا تبدیل شدن به یک دندان‌پزشک ایده‌آل راه درازی باید طی کنید
- خطر دردهای مفصلی و عضلانی از همان دوران تحصیل شما را تهدید می‌کند
- خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار در این رشته کمتر از رشته پزشکی نیست و باید هنگام کار درمانی بسیار احتیاط کنید
- ارتباط با بیمار همیشه جذاب نیست و گاه با برخوردهای نامعقول، عجیب و تاسف‌انگیز از دیگران مواجه خواهید شد

۳- داروسازی
- با خون و مرگ و زندگی تماس نزدیک ندارید
- چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید!
- از سال‌های پایانی تحصیل اجازه کار رسمی در داروخانه را دارید
- با بیمار و مراجعین سر و کار چندانی ندارید. این وظیفه را همکاران داروخانه بر عهده دارند
- الزاما باید به درس‌های مشتق شده از شیمی علاقه وافر داشته باشید
- جذابیت دوران تحصیل در این رشته به اندازه رشته رشته پزشکی و دندان‌پزشکی نیست
- دنیای یک دانشجوی داروسازی به کلاس درس و آزمایشگاه محدود می‌شود و خبری از ارتباط با بیمار و کادر درمانی نیست

آینده شغلی هر یک از رشته های زیر به ترتیب زیر پیش بینی می‌شود:
اول از همه بهتر است بدانید که آینده شغلی در هر کدام از رشته ها کاملا وابسته به سیاستگذاری های کلان کشوری دارد. همانطور که می دانید، وضع شغلی این رشته ها در سالیان گذشته تغییر کرده و ممکن است در آینده هم تغییراتی داشته باشد. آنچه که ما می گوییم فقط برآوردی است با فرض تداوم شرایط فعلی

۱- پزشکی
آینده شغلی در پزشکی بصورت واضحی در دو دسته قابل بررسی است:: آینده شغلی کسانی که ادامه تحصیل می دهند و به مقطع تخصصی وارد می شوند و آینده شغلی کسانی که به هر دلیل در مقطع دکترای پزشکی می مانند.
گروه اول در حال حاضر تفاوت واضحی از نظر شرایط اقتصادی و اجتماعی و شغلی با دیگر مشاغل دارند و نیازی هم به بحث در این مورد نیست. هرچند در بین رشته های مختلف تخصصی هم وضع درآمد و سختی کار متفاوت است.
در مورد گروه دوم، متاسفانه در سالهای اخیر به دنبال عدم افزایش حق ویزیت متناسب با تورم و به دنبال اجرای طرحهای بی شمار و معمولا بی سرانجام در عرصه بهداشت و درمان، شرایط شغلی قدری سخت تر شده است. به نظر می رسد پزشکان بیشتر فشار را در زمینه نابسامانی های اقتصادی و مدیریتی عرصه درمان تجربه می کنند.
البته ممکن است در آینده طرحهایی نظیر پزشک خانواده و سیستم ملی سلامت و یا اعطای مجوزهایی از قبیل تاسیس مراکز درمان اعتیاد و مراکز پوست و زیبایی، تاثیراتی در این وضع داشته باشند. تاثیراتی که مطمئن نیستیم مثبت خواهند بود یا منفی.

۲- دندان پزشکی
- در حالی که طی هشت سال اخیر تعداد دانشکده‌های دندان‌ئزشکی از پانزده به پنجاه واحد رسیده است و سالانه حدود هزار نفر با مدرک دکترای دندان‌پزشکی از دیگر کشورها به ایران باز می‌گردند، آیا می‌توان به آینده شغلی کسی که پنج تا شش سال دیگر در این رشته دانش‌آموخته می‌شود، خوشبین بود؟
- هرچند امروزه دندان‌پزشکی انتخاب اول بسیاری از داوطلبان کنکور باشد اما به نظر می‌رسد طی سال‌های آینده فرصت‌های شغلی در شهرهای بزرگ دیگر وجود نخواهند داشت.
- مورد استثنا برای موارد بالا کسانی هستند که والدین یا بستگان دندان‌پزشک دارند و می‌توانند از موقعیت شغلی و بیمار مطب انها استفاده و به روایتی سوءاستفاده کنند!
- با آنکه بسیاری از مردم با یک ضرب و تقسیم ساده درآمد یک دندان‌پزشک را بسیار بالا می‌دانند اما بدون تعارف، اگر توانایی انجام کار صحیح و برقراری ارتباط با بیمار را نداشته باشید، روی درآمد بالا حساب نکنید
- بسیاری از خانم های دندان‌پزشک تجربه خوشایندی از کار برای بیماران غیر همجنس، مخصوصا در مناطق پایین شهر و با فرهنگ پایین ندارند
- هنوز هم نگاه بسیاری از مردم به دندان‌پزشک مرد با زن متفاوت است. البته برخی افراد برای این تفاوت دید، دلایلی محکمی هم دارند!
- اعتماد به نفس کاذب و دور افتادن از دانش روز، به راحتی از شما یک دندان‌پزشک پر خطا و کم کیفیت می‌سازد. هرچند ممکن است بیمارانتان خیلی دیر متوجه این موضوع شوند

در این صفحه می‌توانید اطلاعات اماری جالبی را درباره تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی و مقایسه ظرفیت پذیرش رشته دندان‌پزشکی دانشکده‌های دولتی و آزاد طی سال ۹۲ تا ۹۴ بخوانید.

۳- داروسازی
- احتمالا داروسازان از پزشکان عمومی و دندان پزشکان شرایط مهاجرت راحت تر دارند
- در دو سال آخر تحصیل اجازه کار در داروخانه، به شکل محدود دارند
- در صورت تاسیس داروخانه، بدون نیاز به حضور، درآمدزایی خواهید داشت
- هیچ نیازی به ارتباط با بیمار نیست
- در برخوردهای نادرست و دور از ادب، حاشیه امن‌تری نسبت به رشته پزشکی و دندان‌پزشکی دارید
- آرام آرام بر تعداد تخصص‌های این رشته افزوده می‌شود و تا زمان دانش‌آموختگی دانشجویان تازه وارد به این رشته احتمالا هم بر تعداد و هم ظرفیت انها افزوده خواهد شد
- فرصت‌های شغلی در موسسات پژوهشی و کارخانه‌های تولید دارو و محصولات بهداشتی پزشکی روز به روز افزایش می‌یابد


تگ ها

، ، ، ، ،

290 یادداشت

 1. h

  Slm.man sale akhare tajrobiam vali be shedat doost daram far reshteye zaban edame tahsil bedam..madaram va atrafian fekr mikonan mikham az sir dad’s khoondan mikham shoone khaki konam…man k felan daram b donbale arezoohaye digaran miram am a omidvaram ye rooz mardom motavejeh beshan k faghat pezeshki movafaghiat nist

  پاسخ
  1. درسا

   به دنبال آرزوت برو دوستم،نظر مردم عوض نمیشه،نگرش خودتو عوض کن،زندگی فرصت یه بارس پس به فکر خودت باش

   پاسخ
  2. فرشبد

   الان و در این شرایط زندگی اصلا نباید باتوجه به علاقه درس خوند
   دوسال دیگه که رفتی زن گرفتی و خانواده تشکیل دادی و هشتت گرو نهت بود میفهمی که اگر میخواستی موفق شی باید تو رشته تجربی به سختی درس میخوندی ولی اون موقع دیگه دیر شده
   اما الان که فرصتشو داری بخون تا پزشکی در بیای

   پاسخ
 2. فاطمه

  سلام من میخواهم انتخاب رشته کنم ۱۶سالمه به هرکسی که میگم میخوام برم تجربی میگه کنکور سخته و…. آیا واقعا سخته یا میتونیم اونو رد کنیم وبه دانشگاه مورد نظر بریم ؟؟؟؟

  پاسخ
  1. درسا

   بله سختی برای همه هست،فقط به صرف سختی از هدفت دل نکن،اگه علاقه داری برو و تلاش کن،تو+خدا+تلاش=آرزوت

   پاسخ
  2. اکبر

   اشپزی بزن

   پاسخ
  3. hassan

   بله دوست عزیز خیلی سخته وخیلی خرج داره.برای کلاس کنکور.سختیشم دوتا دلیله یکی رقیباش زیاده ودیگریش همشون عین س گ میخونن

   پاسخ
   1. baharr

    هرکس برای آرزو و خواستش تلاش کنه حالا درس میخونه دلیل نمیشه شما شخصیت خودتونو نام ببرید س**گ واقعا بی ادبیه !!!!!

    پاسخ
   2. Tahere

    با خرج پایین هم کاملا شدنیه خیلیا از روستا و با حداقل امکانات هم قبول شدن

    پاسخ
  4. محدثه

   دوست عزیز حقیقت اینه هیچ چیزی به خودی خود سخت یا آسون نیستش تلاش ما سخت یا آسونش میکنه اگه پتانسیل درس خوندن زیاد رو دارید و از درس خوندن لذت میبرید تجربی رو انتخاب کنید البته باید بهش علاقه هم داشته باشید

   پاسخ
  5. مریم

   سلام من اول دبیرستان ک بودم معدلم خورد ب تجربی ولی مدیرمون میگفت نمیتونی سخته کشش نداری برو ریاضی ولی گفتم میتونم سال دوم معدلم رفت بالا سال سوم شدم جز نفرات اول سال چهارم شدم نفر سوم از نظر معدل چون خواستم و کنکور دادم خداروشکر پزشکی میارم و میرم پزشکی اگه بخوای میشه تجربی بازار کاریابی بالایی داره ولی ریاضی حای اگه برقم قبول شی درامد و بازار کار خوبی نداره فقط بخواه ایشالا خدا یاریت کنه هر چی خدا بخواد همون میشه شک نکن سعی کن بعدشم توکل هیچکس جز خدا ب ما مهربانتر نیس

   پاسخ
   1. h@

    سلام مریم جان چی قبول شدی روش درس خوندنت رو هم بنویس

    پاسخ
   2. baharr

    عزیزم شاید اطلاعات کافی نداری ولی توی هر رشته ای بازار کار وجود همین برق که میگین خیلیا هستن که توی همین زمینه خیلی موفق ترن و از نظر اقتصادی درامد خیلی خیلی بیشتر از یه پزشک رو دارن باید خود شخص رو در نظر گرفت

    پاسخ
  6. پیش دانشگاهی

   من خودم تجربی ام اوایل من راهم ترساندن اما این طوری نیس با پشتکار میشه پزشکی آورد یکی از چیزا که به خود من کمک کرد پیش خوانی بود یعنی تایمی از تابستان رو به درس هایی البته اختصاصیا که از مهر آینده قراره بخوانی رو در تابستان قبل از مهر بخوانی

   پاسخ
  7. Tahere

   سخته ولی شدنیه

   پاسخ
 3. زهرا

  سلام
  من درحال حاضر دانشجوی سال سوم مهندسی عمران هستم و تصمیم گرفته ام خودم رو برای کنکور تجربی سال ۹۶ آماده کنم برای رشته دندانپزشکی .در کنکور ریاضی رتبه ام ۱۲۰۰ بود و فکر میکنم بتونم رتبه خوبی در کنکور تجربی داشته باشم .به نظر شما کار درستی است ؟؟البته میخام لیسانسم رو هم امسال بگیرم و برا کنکورم بخونم .اما بنظورتون کار درستی میکنم که برای دندانپزشکی بخونمو تغییر راه بدم؟؟
  اگه میشه به ایمیلم جواب بدین لطفا .مرسی

  پاسخ
  1. درسا

   دوست خوبم،به این بستگی داره که چرا تصمیم گرفتی دوباره کنکور بدی،برای علاقه،موقعیت اجتماعی،کار و درآمد،ما از قصد شما خبر نداریم و اظهار نظر مشکله،به هر حال شما قطعا با تلاش موفق میشی،به شرط اینکه بدونی هدفت ازین تغییر مسیر چیه،ما برات دعا میکنیم

   پاسخ
  2. akbar

   تو مطمئن باش قبول میشی .خیلی هم خوبه.اگه قبول بشی میام خواستگاریت

   پاسخ
  3. احمد

   دیوانه ای بخدا میدونی چقدر عمرت هدر میره رشته های پزشکی داره اشباع میشه برادر من من خودم اول رشتم علوم تجربی بود ولی کنکور انسانی شرکت کردم حقوق خوندم الآنم توی بانک مشغول به کار هستم ۶ تومنم درآمد دارم چندساله دیگه هم میخوام انشاالله یک دفتر وکالت بزنم بعضی از دوستام هستن که هنوز دارن توی پزشکی درس میخونن آیندشونم معلوم نیست چی میشه دوهزار پولم ته جیباشون نیست…

   پاسخ
   1. رعنا

    برادر من واقعیت جامعه یه چیز دیگه اس. شما شانس اوردین ولی همه اینطوری نیستن

    پاسخ
  4. محمد

   اگه هدفتون کسب درآمد بالاست که همین رشته تون مناسبه اما اگر واقعا علاقه دارین و فکرتون رو مشغول کرده برین دنانپزشکی بخونید.

   پاسخ
  5. mohammad

   با سلام بنده کارشناس علوم آزمایشگاهی هستم واز موقعی که کارآموز بیمارستان شدم فهمیدم ک کشور ما پزشک سالاره و بهترین درآمدها و موقعیتهای اجتماعی برای پزشک هاست و الان تصمیم به شرکت در کنکور ۹۶ برای پزشکی گرفتم ،خواستم ازتون خواهش کنم منابعی ک برای رتبه ۱۲۰۰ ک آوردید رو به من بگید

   پاسخ
  6. ali norouzi

   سلام زهرا خانم
   خوبید؟
   من ترم ۲مکانیک کارشناسی روزانه چمران هستم
   رتبم ۴۶۷۴منطقه ۲شد در کنکور ۹۶
   من میخواهم از دانشگاه انصراف بدم و برای۹۸ دندانپزشکی بخوانم
   خیلی خوشحال میشم بدونم شما ۹۶کنکور دادین یا نه؟
   و چی کار کردید؟
   خیلی لطف میکنید جوابم رو بدید تا از این سردرگمی دربیام
   منتظر پاسختون هستم

   پاسخ
 4. امین

  سلام. مطلب بسیار خوب و منحصر به فردی بود. واقعا ممنون.

  پاسخ
 5. محمدرضا

  سلام من محمدرضا هستم و امسال سال سوم ریاضی هستم و میخام تغییر رشته بدم تابستون زیست بخونم و پیش تجربی بخونم و علاقه شدیدی به‌پزشکی و شاخه هاش دارم خاهش میکنم کمک کنین و مشاوره بدین منتظرتون هستم خواهش میکنم
  ای دی تلگرام mamaliza_m@
  منتظر هستم

  پاسخ
 6. رضایی

  به نظر من دندانپزشکی با دندانسازی فرقی نداره فقط اسم پزشکی همراهش مثل سنگ کارها با فرز سرو کار دارند میتراشند بعدش هم با ملات پر میکند حالا این ملات فقط اسمش کامپوزیت و امالگا م شده خیلی دنداپزشکهای تجربی و قدیمی کارشون از این تحصیلکرده ها بهتره دندانپزشک تحصیلکرده ای رو میشناختم که با چشمان نیمه باز فقط فرز میکرد و پر میکرد هیچ کار علمی انجام نمیدهند اسم ۱۰ قلم دارو رو هم بلد نیستند چه برسه به مکانیسم و عوارض دارو

  پاسخ
  1. کسری

   شما بهتره نظرتو نگه داری واسه خودت.
   ملات رو خوب اومدی. خخخخخ

   پاسخ
  2. رضايى٢

   خدا شما رو بذاره تو اولویت شفا دادن!
   کوریکولوم آموزشى دندانپزشکى رو بخونید بعد اظهار فضل و بلدم بلدم کنید! دستت به گوشت نمى رسه نگو پیف پیف.

   پاسخ
   1. رضایی

    من الان پزشکی میخونم به حرفی که زدم واقفم شما که کارت از شفا هم گذشته دندانپزشکی اکثر واحدهاش عملی و جنبه علمی کمی داره

    پاسخ
 7. یاشار

  سلام من ۱۵ ساله هستم و هشتم میخونم. سال بعد باید انتخاب رشته کنم. من به جراحی قلب علاقه دارم و دوست دارم تجربی بخونم ولی به این دلیل که زیست شناسی من کمی ضعیف است و کسانیکه به تجربی علاقه دارند تعدادشان زیاد است میترسم موفق نشم. به ریاضی فیزیک هم علاقه دارم ولی کم در عوض ریاضی من فوق العاده قوی می باشد.
  بنظر شما بهتر است من تجربی بخونم یا ریاضی فیزیک؟
  اگه به من جواب بدید خیلی ممنون میشم.

  پاسخ
  1. فاطمه

   منم عین شما هستم…ولی نهم میباشم….نگرانم

   پاسخ
   1. فاطمه

    آقا…خواهش میکنم جواب بدید

    پاسخ
    1. Ali reza

     رشته ریاضی آخرش هیچی نیست…
     من دبیرستان نمونه دولتی رشته ریاضی خوندم
     توی دانشگاه دولتی هم رشته مهندسی خوندم
     و الان هم به عنوان مهندس دارم کار میکنم
     اینطوری بهتون بگم:
     حقوق راننده نیسان بیشتر از منه، وقتش هم آزادتره
     یعنی خاک بر سر من با این راهی که انتخاب کردم
     الان هم میخوام دوباره از اول کنکور بدم
     ولی فقط کنکور پزشکی
     فقط و فقط پزشکی
     اصلا توی ایران یا باید پزشکی بخونی یا عمرتو بیخود صرف درس و دانشگاه نکنیو بری یه مهارتی یاد بگیری و واسه خودت کار کنی
     ای کاش یه نفر بود که ۸ سال پیش این حرفارو به خود من میگفت

     پاسخ
     1. حسن

      سلام دوست عزیز میشه بیشتر راجب دانشگاه ورشته وکارت توضیح بدی

     2. لیلا

      سلام من سوم تجربیوخوندم.معدلم هم خوب شد ولی از رشته تجربی واقعا خسته شدم میخوام تغییررشته بدم برم ریاضی که ازابتدا خیلی دوست داشتم وب خاطر وضعیت شغلی ک همه میگن خوب نیست نرفتم…حالا اینکه دیگه چه جوری تنهایی حسابان وجبرو…بخونم بمانم
      راهنماییم کنیدباوجود عدم علاقه تجربی بمونم عاقلانس؟
      نمیدونم وااااااقعاااا گیج شدم خشته شدم…فییییییزیک ریاضی وشیییییییییمی خیلی دوست دارم……
      ککککککممممممممکککککککک…………………………..

     3. حمید

      سلام منم شرایطم دقیقا مثل توئه. مهندسم . ۵ ساله دارم کار میکنم. یعنی خااااااااااااک بر سر ما با این رشته انتخاب کردنمون. اگه صافکار یا نجار یا مکانیک میشدیم وضعمون خیلی از الان بهتر بود و واسه خودمون کار میکردیم.
      به همه اونایی که میخوان تو دبیرستان میخوان انتخاب رشته کنن از الان میگم یا باید پزشکی و دندونپزشکی و حقوق خوند یا کلا نباید دانشگاه رفت. علاقه و ملاقه و اینا چرت و پرته
      والسلام

     4. hassan

      سلام شما میتونی بادیپلم تجربی کنکورریاضی شرکت کنی

     5. هانی

      سلام؛امیدوارم موفق باشید ناامید نشید مهندسی هم خوبه به تلاش خودتون بستگی داره

     6. مهناز

      سلام الان شما به خوندن مشغولید واسه کنکور ۹۶ می تونم ازتون راهنمایی بگیرم

     7. مهدی

      داداش اینجوری ک همتون دارید میرید برا پزشکی میترسم این رشته هم اشباع بشه

  2. shamsa

   برو دنبال چیزی ک توش قوی هستی اون م قع هست ک پیشرفت میکنی میتونی مهندس نفت بشی و پول پارو کنی

   پاسخ
   1. مجتبی

    من الان دارم تو شریف مهندسی نفت میخونم ،اینقدر وضعیات این رشته خرابه که به فکر انصراف افتادم .خیر سرم رتبه ی دو رقمی کنکور بودم

    پاسخ
    1. آروین

     من دانشجوی انصرافی مهندسی نفت دانشگاه تهران م . باید بکم که هیچ آینده یی نداره . انصراف بدی بهتره .

     پاسخ
    2. Tahere

     منم رتبم ۴۰۰ بود عمران خوندم الان بعد شش سال دوباره تجربی دادم برا پزشکی ، شما که رتبت دو رقمی بوده حتما هم رتبه بهتری از من میاری هم دیر نیست ، به نظرم تا دیر تر نشده عوض کن

     پاسخ
     1. آینده

      آخه چرا جامعه رو به سمتی میبرین که همه دلشون بخواد پزشک باشن،چند سال دیگه ایران دیدنی!!!!یه عالم پزشک بیکار و پروژه هایی که به مهندسین خبره نیاز داره ولی اونا وجود ندارن چون رفتن پزشک بشن!!!!!

     2. آینده

      در ضمن یادم رفت بگم از اقوام نزدیک ما با عمران ماهی ۱۲تومن درآمد خالص داره،شما مهارتت رو افزایش بده عزیز

  3. rasoul

   اگر واقعن ریاضی قوی دارید براحتی میتونید درس زیست را هم یاد بگیرید. چون سطح ریاضی خیلی بالاتر از درس زیسته و کسی که میتونه ریاضی رو یاد بگیره مسلمن زیست رو خیلی خیلی راحت یاد میگره

   پاسخ
  4. mohammad.j.m

   زیست حتی از فیزیک هم آسون تره. مخصوصا الان که بیشتر از نصف مطالب نظام قدیم حذف شدن. خود من زیستم رو ۱۹ و نیم اوردم. ولی فیزیک ۱۸

   پاسخ
   1. هادی حاجی زاده

    نمره اوردن مهم نیست…
    میخوای تجربی بری برا معدل خوندن ارزشی نداره
    سال قبل ۵۰۰۰معدل بیست دیپلم داشتیم چند تا از اینا اومدن کنکور اصلا مجاز شدن چه برسه به پزشکی قبول شدن

    پاسخ
 8. علی

  خیلی ممنون واقعا این مطلب بدردم خورد

  پاسخ
 9. آیدا

  من امسال سال اخرمه..و نمرات نهاییم همه ش بجز فیزیک که۱۹.۵شدم بیست بوده..خییییلی به دندون پزشکی علاقه دارم ..البته به عنوان الویت دومم داروسازی رو دوست دارم..خیلیا بهم میگن که صد در صد رتبه ت زیر صد میشه ولی خودم اصلا اعتماد به نفس ندارم..کمکم کنید لطفا

  پاسخ
  1. حسن

   اصلان به نمراتت توجه نکن از رو اونا نمیشه رتبه ی کنکورگفت بهت توصیه میکنم تو سال اول به تست های کنکور سراسری۸۵به بعد خودترومسلط کن تو همه درسا اگه برا برنامه ریزی کمک خاستی بگو تا بگم چی کار کنم

   پاسخ
   1. fatemeh

    سلام میشه ایدی تلگرامتونو بدین من راهنمایی نیاز دارم خواهشا

    پاسخ
   2. fatemeh

    حسن اقا خواهشا زود ،من خیلی به راهتماییتون نیاز دارم

    پاسخ
   3. ثنا

    می تونم ازتون کمک بگیرم؟
    شما هم تغییر رشته دادین؟

    پاسخ
  2. آرش

   شما بسیار مشکل عقلانی داری ..
   باو بیا برو تو مُخی هر رشته ای که بزنی دانشگاه تهران در میای ..
   من معدل کتبی سال سومم ۱۲.۵۹ شده دارم تحقیق میکنم بیام دارو سازی یا دندون پزشکی بخونم رشتمم ریاضیه بعد تو استرس داری …

   پاسخ
  3. هادی حاجی زاده

   همه دارن بهت دروغ میگن من قول شرف میدم اگه به امید معدل بیست بودنت بری تو کنکور نهایتش بهداشت عمومی یا پرستاری قبول میشی که البته پرستاری خیلی خوبه ها اما توبا معدل بیست دیگه کم کمش باید هوشبری رو قبول شی

   پاسخ
 10. ر

  اینقدر پزشکی پزشکی نکنید بیست هزار نفر پزشک عمومی بیکار داریم وبه خاطر زیاد بودن پزشکها مجبورن به مناطق دور افتاده برن که تو مراکز دولتیش با حقوق کم میتونن کار کنن وبه خاطر وضع مالی بد مردم اون منطقه مجبورن مطب خصوصی نزنن وحتی اگر متخصص هم بشن باز کسی به حراج ها اعتماد نمیکنه وتو شهر های بزرگ هم فقط تعداد محدودی اجازه جراحی دارن در ضمن مدت طرح راهم حساب کنید باروال معمولش شاید تو چهل ودو سالگیتون بتونید شاغل شید اونهم تو مناطق دور افتاده به فکر زندگی معمولیتون باشید

  پاسخ
  1. محمد

   فقط بلیدن شعر بگین این مضخرفات چیه ک بهم میبافی تو یه پزشک بیکار به من نشون بده من از پزشکی انصراف میدم دیگه اندازه اجاره یه واحد واسه مطب از دستتون نمیاد؟؟

   پاسخ
   1. احمد

    من خودم حقوق خوندم کمتر از ۵ تومن درآمد ندارم فکر کردی پول فقط توی پزشکی خلاصه میشه توی پزشکی بری تهش فقط جوونیتو از دست میدی فکر کردی مردم مغز خر خوردن خودشونو بسپارن به جراح تازه کار نخیر عمو باید نزدیک ۱۰ سال سابقه جمع کنی..

    پاسخ
    1. نازنین

     هه۵ تومن پولیه؟؟؟؟یه پزشک عمومی با ۷ سال درس خوندنو یه سطح علمیه متوسط حداقل ۹ تومن در امدشه دیدم که میگم!

     پاسخ
     1. حميدى

      حداقل بگو این ٩ تومنو داریم با جون کندن در میاریم. پزشک عمومى هستم، ماهى ١۵ شب کشیک هستم، تااازه دارم ماهیانه ٨ تومن در میارم ولى شب و روزم شده کار و بیمار.
      پزشکى و دندونپزشکى و داروسازى سه رشته اى هستن که اگر اومدین، فقط باید درس بخونین. حتى دندون هم که میگن راحت تره، فقط نسبت به پزشکى راحت تره وگرنه اصلا نه درساش سادست نه کلینیکش. نامزد بنده دندانپزشکى میخونه و اطلاع دقیق دارم. به این چرندیاتى که میگن سادست و نمیخواد بخونین توجه نکنین. تو این سه رشته اگر درس نخونین به جایى نمى رسین

    2. هادی حاجی زاده

     اره واقعا اینم هست
     تا پیر نشی یه پاپاسی ارزش نداری تو پزشکی

     پاسخ
   2. امین

    آقای دکتر بعد از این؛ املای مضخرفات بصورت مزخرفات است.

    پاسخ
   3. رعنا

    ینی واقعا الان تو این وضعیت یکی ۹۶ پزشکی قبول شه اکیه؟

    پاسخ
   4. میترا

    یکی از دوستان ما پزشک عمومی هستن با ۲۰سال سابقه ماهی ۳ملیون میگیرن .
    اصلا ربطی به چیزایی ک گفتین نداره
    ادم خودش باید توانایی هاشو نشون بده
    اگر تلاشتو بکنی تو هر رشته ای موفقی . چه انسانی چه ریاضی و چه تجربی . من الان خودم کنکوری تجربی ۹۷ پشیمونم که چرا با این وضعیت امدم این رشته ولی بالاخره شده .
    من خیلی هارو میشناسم که از تو رشته ریاضی درامد بالا و جایگاه اجتماعی خوبی دارن
    اصلانم به زن و مرد بودن شخص بستگی نداره . من یه دختری رو میشناسم باسن۲۶ فوق معماری از فردوسی گرفته و تو مدت زمان دانشجوویی کارشناسی و ارشد پای ساختمونا میرفت و ماهی۴ملیون درامد داشت
    بستگی به توانایی های خودتون داره

    پاسخ
 11. ایمپلنت

  ممنون بابت سایت خوبی کهخ دارید و اطلاع رسانی های دقیق

  پاسخ
 12. .....

  Aqa man e term dgam munde am.shimi khundam vali hish ketabi nadaram …ketab mikhaaaaaaaaaaam

  پاسخ
 13. ♡♥♡♥

  سلام من سال دیگه باید انتخاب رشته کنم.اول به رشته ی معماری علاقه داشتم و الان دندان پزشکی من درسم معمولیه مثلا معدل امسالم ۱۹.۵ شد و خیلیا بهم میگن خیلی سخته و همنش تو دو راهی میبرتم چیکار ،؟لطفا جواب بدین

  پاسخ
 14. سانیا

  سلامم میخواستم بدونم در حال حاضر بین این سه رشته کدوم بهترع عده ای میگت بروو دارو ماهی ده ب بالا میگیری بعضی ها میگن دارو ساز داریم ندرکشو ده میلیون میفروشه از بیکاری دوباره میگن عمومی های پزشکی ماهی دوازده میگیرنو بعضی ها میگن حقوقشون کمه ترو خدا منو از بلا تکلیفی درانین دندونم از اونا بد تر …

  پاسخ
 15. سانیا

  سلامم میخواستم بدونم در حال حاضر بین این سه رشته کدوم بهترع عده ای میگت بروو دارو ماهی ده ب بالا میگیری بعضی ها میگن دارو ساز داریم ندرکشو ده میلیون میفروشه از بیکاری دوباره میگن عمومی های پزشکی ماهی دوازده میگیرنو بعضی ها میگن حقوقشون کمه ترو خدا منو از بلا تکلیفی درانین دندونم از اونا بد تر … جامعه در حال حاضر کدومو سر کار میبره ؟؟؟

  پاسخ
 16. آرش

  سلام دوستان .. اولا ممنون بابت مطلب آموزنده ی این سایت ..
  خب من سال سوم رشته ریاضی و فیزیک ام با معدل کتبی ۱۲.۵۹ قصد دارم دندانپزشکی یا دارو سازی به احتمال زیاد بخونم لطفا راهنماییم کنید که اصلا امیدی هست ؟
  حتی تو فکر اعزام به دانشگاه خارج کشور هستم اگه دانشگاه دولتی رشته دارو سازی در نیمومدم .

  پاسخ
  1. وحید

   من معدلم ۱۲بود سال سوم,رشته ریاضی.خودمم متاهلم با یک فرزند پ سال ۸۵ دیپلم گرفتم.توی یه کارخونه هم کار میکردم قبلا هم دانشگاه قبول شده بودم ولی چون شرایطم خوب نبود نتونستم ادامه بدم.ولی شکر خدا ۲-۳ سالی هست که وضعم خوب شده.از دو سال پیش تصمیم گرفتم ادامه تحصیل بدم و چون همسرم هم تحصیل کرده هست خوب حمایتم کرد منم دیگه از کارم استعفا دادم و نشستم خوندم. و داروسازی قبول شدم,الانم خیلی جدی دارم میخونم و بقدری تلاش میکنم که دیگه نگران بازار کار نباشم.و هدفم ادامه تحصیل و کار در کشورهای درجه یک اروپاییه.و بقدری جاه طلب هستم که حتی به جایزه نوبل هم فکر میکنم.خواستن توانستن است.اگر بخواهید میتوانید

   پاسخ
   1. atanaz

    سلام.میشه بگید رتبتون چند بود دارو قبول شدید …….منم به داروسازی با دندونپزشکی علاقه دارم اما نمیدونم وضعیت و شرایط از هر لحاظ توشون چطوره ؟سختی راحتی حجم درسا اینا…درسمم عالیه معدلمم بالای ۱۹/۵

    پاسخ
 17. shaghayegh

  سلام من نهم هستم و امسال انتخاب رشته دارم درسم درکل خیلی خوب هستش وخیلی از مدارس برتر تهرانو قبول شدم به ریاضی و فیزیک علاقه زیادی دارم و به زیست هم همینطور ولی کمی از تشریح وبیماری های سوختگی و مفصلی و…و خیلی چیزهای دیگه به شدت بدم میاد و نمی تونم حتی نگاه کنم ولی پدر و مادرم میگن چون درست خوبه برو پزشکی و کم کم برات عادی میشه خواهشا سریعا کمکم کنین

  پاسخ
  1. دکتر

   فقط به سوی علاقه خودت برو با کسی کار نداشته باش
   برا هر سختی تلاش کنی موفق میشی.

   پاسخ
  2. زهرا

   اصلا عادی نمیشه،باید از اول علاقه داشته باشی،مثل این میمونه که شما از کسی خوشت نیاد،بگن ازدواج کن کم کم عاشقش میشی!!!!!!

   پاسخ
 18. Ali golzari

  سلام…من دندانپزشکی قم میخونم ورودی ۹۴ فقط همین بگم اگه میخوای راحت باشیم و کیف زندگی رو ببریم بیاین دندانپزشکی……

  پاسخ
  1. هستی

   واقعا??خوبه??
   به نظرتون دانشگاه ازاد دندون میصرفه??ترمی چنده

   پاسخ
   1. Mo

    ترمی چهار و پونصد

    پاسخ
   2. MR7

    هزینه دانشگاه های آزاد پزشکی تهران در سال ٩۵:
    پزشکی سالیانه ٢۵ میلیون
    دندانپزشکی سالیانه ٢٣ میلیون
    داروسازی سالیانه ٢٢میلیون
    در شهرستان ها این قیمت کمتره

    پاسخ
  2. sepide

   سلام ببخشید من قم زندگی میکنم میشه ای دی تلگرامی چیزی بدین من چنتا سوال مهم دارم وخیلی واجبه لطفا…

   پاسخ
  3. SS

   من دکترای شیمی دارم. به دلیل پیدا نکردن کار مناسب میخوام کنکوربدم و دندونپزشکی بخونم. به نظر شما ارزش داره دوباره بعد از اینهمه درس خوندن از صفر شروع کنم؟

   پاسخ
 19. Arshiya

  سلام لطفا جواب بدید برای کنکور سرارسری رشته تجربی میشه به جای زبان انگلیسی یه زبان دیگه رو انتخاب کرد؟؟
  لطفا جواب بدید

  پاسخ
 20. پویا

  دوستان من ۱۵ سالمه امسال رشته برمیدارم الوویت اول تجربیه حالا چیکار کنم بردارم یا نه

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>