آمار فراوانی دندانپزشک در ایران و جهان

Group of dentists and their assistants looking at camera.

هادی معیری نژاد- خبرآنلاین

مطب دندانپزشکی برای بسیاری از ما ایرانیان شبیه تونل وحشت است البته نه وحشت از درد و صدای ابزارآلات دندانپزشکی بلکه وحشت از هزینه‌های آن.
گرچه ایران هنوز از نظر هزینه‌های دندانپزشکی به سطح کشورهای پیشرفته دنیا نرسیده اما فقدان بیمه کارآمد در این زمینه و بی‌توجهی تاریخی ایرانیان به مقوله دندانپزشکی سبب شده است که وضعیت دهان و دندان در کشور ما چندان مناسب نباشد.

در مورد سرانه تعداد دندانپزشکان در بین کشورهای جهان و ایران آمار متفاوتی ارایه می‌شود. در مورد کشورما در حالی که عده‌ای معتقدند تعداد دندانپزشک بیکار زیاد است اما هنوز ما به ازای ۱۰۰۰ نفر ایرانی حدود کمتر از ۰/۰۳ دندانپزشک داریم.
بر طبق آمار دیگر برای ۱۱ هزار ایرانی تنها یک دندانپزشک هست این آماردر مورد مناطق محروم بسیار اسف بار است و برخلاف کشورهای پیشرفته، بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله ایران شاهد افزایش شیوع بیماری‌های دهان و دندان هستند.

تعداد دندانپزشکان ایرانی برای حضور در مناطق محروم باید بیشتر شود و براین اساس هنوز مردم در گرفتن پذیرش برای ویزیت دندانپزشک مشکل دارند. باید سیاستگذاران به افراد جامعه از عواقب دریافت خدمات بهداشت دهان و دندان اخطار دهند و اطلاعات لازم را ارائه کنند.

سازمان بهداشت جهانی بر مصرف اصلاح‌شده رژیم غذایی، آب، نمک، شیر، مداخلات ترک دخانیات و مصرف پایین الکل را بر سلامت شخصی افراد در حوزه بهداشت دهان و دندان بسیار تأکید می‌کند.

در کشور ما در سنین ۳۵ تا ۴۴ سال حداقل ۱۳ درصد این افراد مشکلات پوسیدگی دارند که این مساله بسیار نگران‌کننده است.
در طول ۲۰ سال گذشته در جهان پوسیدگی‌ها روند کاهش را در بر داشت ولی در کشورهای در حال توسعه این پوسیدگی‌ها بر اساس نبود رژیم‌های غذایی مناسب (مانند شکر و مواد قندی) روند افزایشی داشته است.
در ایران هر کودک ۱۲ ساله ایرانی به طور متوسط ۲ دندان پوسیده دارند و روند پوسیدگی در سنین بالا‌تر مشکلات جدی‌تری را به وجود می‌آورد.

کشورهای توسعه یافته و سلامت دهان و دندان
در کشورهای توسعه یافته گرچه هزینه‌های دندانپزشکی بسیار بالاست اما حمایتهای بیمه‌ای و از آن مهم‌تر فرهنگ پیشگیری و مراقبت از دهان و دندان باعث شده است که درصد این گونه مشکلات و بیماری‌های مرتبط با آن بسیار پایین بیاید.
کشورهایی که در جدول زیر آمده‌اند دارای بالا‌ترین تعداد دندانپزشک نسبت به جمعیت هستند
dentist in the world3

تصویر زیر وضعیت سرانه دندانپزشکان در سطح کشورهای جهان را نشان می‌دهد
dentist in the world map

هزینه‌های دندانپزشکی در کشورهای جهان
هزینه‌های دندانپزشکی در سوئد یکی از گران‌ترین هزینه‌های زندگی است. بطور مثال در یک درمانگاه (نه در مطب متخصص)، حداقل هزینه کشیدن یک دندان ساده ۶۷۰ کرون، پرکردن یک دندان جلو با کامپوزیت سه سطحی ۱۰۸۰ کرون، عصب کشی یک دندان آسیاب ۴۰۹۵ کرون و یک ایمپلنت یا کاشت دندان کامل دستکم ۱۰۰۰۰ کرون است. خدمات دندانپزشکی در سوئد برای کودکان و نوجوانان تا سن ۱۹ سالگی کاملا رایگان است.
در کانادا برای عکسبرداری ۲۰ حدودا تا ۲۵ دلار کانادا برای معاینه کامل برای بزرگسالان حدود ۱۲۰ دلار است.
برای سفید کردن ۳۵ دلار برای کشیدن دندان ۱۲۰ تا ۱۷۰ دلار، پر کردن ۳۰۰ دلار، روت کانال ۲۵۰ دلار سیم کشی حدود ۴۵۰۰ دلار و ایمپلنت بین ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ دلار باید بپردازید
در آمریکا هزینه‌ها دندانپزشکی بدون داشتن بیمه بسیار سرسام آور است و البته از هر ایالت به هر ایالت متغیر است اما به طور متوسط برای کشیدن دندان بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار برای هزینه‌های اولیه مانندویزیت و عکسبرداری حدود ۲۰۰ دلار و برای پر کردن بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار باید بپردازید. هزینه‌های دیگر مانند ایمپلنت و غیره بالای ۲۵۰۰ دلار است.

dentist in the world


تگ ها

، ، ،

2 یادداشت

 1. آیرج کی پور

  با سلام. اگر بخواهیم با آماری که در این نوشتار ارائه شده قضاوت کنیم، ایران حتی در قیاس با کره جنوبی و یونان هم به شدت دچار کم‌بود دندان پزشک است! . و در حقیقت ما با « جزر» دندان پزشک روبروئیم نه مد و «سونامی».غیر از این است؟

  پاسخ
  1. م.الف

   خیر. شما باید سرانه دندانپزشکان رو نه به تمام جمعیت، بلکه نسبت به جمعیتی محاسبه کنین که توانایی پرداخت هزینه های اون رو دارند. در این صورت می بینین که ما به اندازه کافی و حتی بیش از کشش بازار دندانپزشک داریم.

   پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>