نزاع دندان‌پزشکان کبک با وزارت بهداشت برای خروج از مدی‌کر

Serge Langlois

۲هزار دندان‌پزشک استان کبک کانادا در اعتراض به تعرفه‌های پایین از همکاری با بیمه مدی‌کیر استعفا داده‌اند اما وزیر بهداشت کبک می‌گوید به دندان‌پزشکان اجازه نمی‌دهد از تعهد با نظام بیمه همگانی کبک خارج شوند

اواخر جولای ۲۰۱۸، تصویری از دکتر سرژ لانگلوا (Serge Langlois) رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی استان کبک کانادا در خبرگزاری‌های این کشور منتشر شد که او را در جمع خبرنگاران، در حال نمایش جعبه‌ای نشان می‌داد که پر از استعفانامه‌های دو هزار دندان‌پزشک از  نظام بیمه همگانی کبک (RAMQ) بود.
به گزارش رادیو کانادا، متعاقب آن، گائتان برت (Gaétan Barrette) وزیر بهداشت کبک، اعلام کرد دندان‌پزشکان محکوم به ماندن در این نظام بیمه‌ای هستند و حق ندارند خدمات خود را از بیماران دریغ کنند؛ این در حالی است که دکتر لانگلوا می‌گوید: «ما مجبور هستیم دولت را تحت‌فشار بگذاریم. چراکه مذاکراتمان برای افزایش تعرفه‌هایی که RAMQ پرداخت می‌کند چهارده ماه به طول انجامیده است.»
نظام بیمه‌ همگانی کبک، کودکان زیر ۱۰ سال و افراد دارای بیمه تأمین اجتماعی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، اما رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی استان کبک کانادا معتقد است تعرفه‌هایی که به پزشکان پرداخت می‌کند فقط جبران ذره‌ای از هزینه‌های دندان‌پزشکان این استان کانادا است.
دکتر سرژ لانگلوا می‌گوید: «دندان‌پزشکان در کبک برای معاینه دندان یک کودک زیر ۱۰ سال، هشتاد دلار می‌گیرند که شصت‌ و شش دلار از آن بابت هزینه‌هایی از جمله اجاره، حقوق دستیار و تعویض تجهیزات صرف می‌شود. این در حالی است که نظام بیمه همگانی کبک به دندان‌پزشکان طرف قرارداد خود بابت همین خدمت ۴۶ دلار و هفتاد و پنج سنت می‌پردازد.»
پیشنهاد این نظام بیمه‌ای این است که مابقی این تعرفه را که شامل هزینه فلوریدتراپی و غیره است، والدین کودک بپردازند و به این ترتیب، درمان‌های دندان‌پزشکی این قشر دیگر در کبک کاملاً رایگان نباشد.
به هر حال، وزیر بهداشت کبک گفته است به دندان‌پزشکان اجازه نمی‌دهد از تعهد با RAMQ خارج شوند تا بهره‌مندی کودکان از نیازهای درمانی‌شان در خطر قرار نگیرد. گفتنی است او چند ماه پیش هم در مورد اپتومتریست‌ها که پس از توافق با وزارت بهداشت، ارائه خدمات خود را در سیستم مدی‌کر محدود کرده‌اند واکنش مشابهی نشان داده بود.

دندان‌پزشکان عمومی کبک، دومین گروه خواهان خروج از مدی‌کر
دکتر لانگلوا در جمع خبرنگاران اظهار کرده که با تنظیم یک دادخواست ۳۰ بندی، از وزارت بهداشت خواهان افزایش تعرفه‌ها شده است، اما او حالا از دندان‌پزشکان خواسته که اولویت‌های خود را تعیین کنند و گفته است در صورتی که این مطالبات به بیست مورد برسند، امید است ظرف مدت یک ماه با وزارت‌ بهداشت این استان به توافق برسند.
خدمات بهداشتی و درمانی سیستم بیمه‌ای RAMQ، برای عموم بیمه‌شدگان شامل جراحی دهان در بیمارستان در مواقع بروز تروما یا ابتلا به بیماری‌های دهان و برای کودکان زیر ۱۰ سال، شامل یک بار معاینه سالانه و خدماتی مانند معاینات اورژانسی، تصویربرداری، ترمیم، روکش، کشیدن، جراحی دهان و بی‌هوشی تحت پوشش بیمه هستند، اما جرم‌گیری، فلوراید تراپی و فیشورسیلانت تحت پوشش این بیمه نیستند.
به غیر از کودکان، شهروندان کبک که حداقل ۱۲ ماه متوالی بیمه تأمین اجتماعی داشته باشند هم از این پوشش‌های بیمه‌ای بهره‌مند هستند و با دارا بودن ۲۴ ماه بیمه تأمین اجتماعی، درمان‌های پروتزی هم برای آن‌ها تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

منبع: cbc.ca


تگ ها

، ، ، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>