اعتراض به تصویب قریب‌الوقوع طرح بهداشتکار دهان در مجلس

behdashtkar e dahan

‎انجمن سلامت دهان و دندان‌پزشکی اجتماعی ایران با انتشار دو نامه خطاب به دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، نسبت به طرح «الحاق رشته بهداشت دهان و پرستاری دندان‌پزشکی به بهداشتکاران دهان و دندان وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» اعتراض کرد.

در صورت تصویب این طرح در مجلس دارندگان مدرک کاردانی بهداشت دهان، پروتزهای دندانی و پرستاری دندان‌پزشکی اجازه خواهند یافت به تبعیت از قانون بهداشتکار دهان و دندان مصوب سال هزار و سیصد و شصت، در رشته دکترای دندان‌پزشکی ادامه تحصیل دهند. این طرح تا امروز به امضاء ۸۱نماینده مجلس رسیده است و در صورت تصویب در کمیسون‌های مربوطه به زودی در صحن علنی مجلس به رای گذاشته خواهد شد.
‎مشروح این نامه‌ها را در ادامه می‌خوانید:
‎آقای دکتر حسینعلی شهریاری

رییس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات جنابعالی و همکاران در مجلس شورای اسلامی در این ماه عزیز و تشکر از همه خدمتگزاران نظام اسلامی.

از آنجاکه ظاهرا قرار است احیای قانون تربیت بهداشتکار دهان و دندان در دستور کار مجلس محترم شورای اسلامی قرار گیرد، انجمن علمی- تخصصی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی کشور بر خود لازم می‌بیند نظرات و دیدگاههای خود را در این خصوص به حضور نمایندگان محترم مجلس عرضه نماید. امید اینکه این نظرات مجلس محترم را در رسیدن به تصمیم صحیح که به مصالح کشور و نظام که مرضی حق تعالی است یاری رساند:
•    قانون تربیت بهداشتکاران دهان و دندان که در دهه ۱۳۶۰ تصویب و اجرا گردید، با توجه به شرایط و نیازهای کشور در آن زمان که تعداد دندانپزشکان کشور حدود ۲۵۰۰ نفر بوده و اکثر مناطق شهری و تقریبا تمام مناطق روستایی فاقد دندانپزشک بوده است و این امر موجب رشد روزافزون فعالیت افراد فاقد صلاحیت (دندان سازان و دندانپزشکان تجربی) در این مناطق شده بود، طرحی لازم و کارآمد بوده است.

اما در حال حاضر حدود ۲۵۰۰۰ دندانپزشک در کشور فعال هستند و ۵۰ دانشکده دندانپزشکی کار تربیت دندانپزشک را به عهده دارند و سالانه بیش از ۱۵۰۰ دندانپزشک جدید فقط از دانشکده‌های داخل کشور وارد بازار کار می‌شوند که باید به این تعداد فارغ التحصیلان تکمیلی و خارج از کشور را هم اضافه نمود. بنابراین در حال حاضر کمبود نیروی انسانی دندانپزشک نه تنها وجود ندارد بلکه در سالهای آینده با مشکل تعداد زیاد از حد نیاز دندانپزشک در کشور مواجه خواهیم شد. بنابراین از احاظ تعداد نیروی انسانی احیای رشته بهداشتکار دهان و دندان قابل توجیه نمی‌باشد.

- همان طور که گفته شد مشکل کمبود نیروی دندانپزشک وجود ندارد و مشکل اصلی در توزیع نامناسب است که منجر به کمبود نیرو در مناطق روستایی و محروم شده است. این در حالی است که قوانین و آیین نامه‌های موجود وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صورت اجرای صحیح مشکل ارائه خدمت در مناطق محروم را مرتفع خواهد کرد. از جمله این قوانین می‌توان به طرح توزیع نیروی انسانی اشاره کرد که بر اساس آن فارغ التحصیلان دندانپزشکی به ازای تحصیل رایگان موظفند حداقل یک سال اول فعالیت خود را در مناطق روستایی و محروم ارائه خدمت کنند. قانون دیگر در این زمینه پذیرش دانشجویان بومی از مناطق محروم در رشته دندانپزشکی است که این افراد به ازای پذیرش با رتبه کمتر از حد نصاب برای قبولی در رشته دندانپزشکی متعهد شده‌اند که حداقل معادل مدت تحصیل در مناطقی که از ابتدا تعهد داده‌اند مشغول به کار شوند که این قانون به نوعی جایگزین طرح بهداشتکار دهان و دندان سابق است. به نظر می‌رسد تاکید بر اجرای صحیح این قوانین که متاسفانه در سالهای گذشته تا حدی مغفول مانده است راه حلی منطقی و اصولی برای رفع مشکل مناطق محروم باشد. در غیر این صورت در هر قالبی که نیروی جدید درمانی تربیت شود، این نیرو‌ها نهایتا سراز شهرهای بزرگ در می‌آورند و روستا‌ها همچنان با کمبود روبرو خواهند بود.

-  بر اساس سند چشم انداز بیست ساله کشوردر حوزه سلامت، تنها راه حصول به اهداف این سند تغییر جهت خدمات پزشکی و دندانپزشکی از حیطه درمان به پیشگیری و ارتقاء سلامت است. در این راستا وزارت بهداشت اقدام به تربیت نیروی کاردان بهداشت دهان به منظور برقراری مراقبت جامع از سلامت دهان و دندان از بدو رویش دندان‌ها نموده است. احیای مجدد رشته بهداشتکار دهان و دندان که تمرکز اصلی آن بر درمان است این حرکت را با چالش جدی مواجه نموده و در تضاد با اهداف سند چشم انداز است می‌شود.

-  تربیت دندانپزشک برای مناطق شهری و بهداشتکار برای مناطق روستایی به نوعی تقسیم جمعیت کشور به شهروندان به درجه یک و درجه دو می‌باشد. به این معنی که در مناطق شهری دندانپزشک با تحصیلات شش ساله و مهارت بالا به ارائه خدمت خواهد پرداخت و در مناطق روستایی بهداشتکار دهان و دندان با تحصیلات ۲ ساله و مهارت کمتر! این در حالی است که بر اساس برنامه تدوین شده وزارت بهداشت سهمیه مشخصی از دانشجویان دانشکده‌های جدید دندانپزشکی به پذیرش بومی اختصاص یافته که این افراد تا قبل از انجام تعهدات خود در مناطق محروم مدرک دندانپزشکی خود را نباید دریافت نمایند. لذا با این ترتیب خدمات دندانپزشکی در مناطق شهری و روستایی یکسان وتوسط دندانپزشکان ورزیده ارائه خواهد شد.

در خاتمه ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای خدمتگزاران ملت مصرانه توصیه می‌شود با توجه به مباحث فوق، طرح احیای قانون تربیت بهداشتکار دهان و دندان نه تنها متوقف بلکه این قانون برای همیشه ملغی گردد تادر آینده از هدر رفتن منابع کشور جلوگیری شود. چرا که در اوایل دهه ۸۰ در بدو راکد نمودن این قانون به اندازه کافی کار کار‌شناسی و بحث در این مورد انجام گرفته و در نتیجه آن تصمیم به توقف این طرح گرفته شده است.

‎جناب آقای دکتر فاضل

دبیر محترم شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی

با سلام. 
از اقدامات ارزشمند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالهای اخیر راه اندازی رشته کاردانی بهداشت دهان است که در سی و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی به تاریخ ۹/۱۰/۱۳۸۵ به تصویب رسید. تربیت کاردان بهداشت دهان در این رشته اگر متناسب با اهداف اولیه تاسیس آن پیش برود، قدم بزرگی در جهت ارتقاء سلامت دهان جامعه خواهد بود.

این اقدام از این جهت که می‌تواند ترکیب نیروی انسانی دندانپزشکی را به سمت و سوی برنامه‌های ارتقاء سلامت دهان هدایت کند، راه حلی استراتژیک برای کاهش بار بیماریهای دهان در سالهای آینده خواهد بود. البته از آنجاییکه هیچ اقدامی در جهت تغییر، بدون مقاومت باقی نخواهد ماند، همچنانکه انتظار می‌رفت اظهار نظرهای مختلفی در واکنش به راه اندازی این رشته صورت گرفت که در اینجا مجال نقد این اظهار نظر‌ها نیست. هدف از نگارش این نوشته، انتقاد و اعتراض به شروع یک روند اشتباه و جلوگیری از منحرف شدن مسیر رشته کاردانی بهداشت دهان از مقصد و هدف اصلی آن است.

اخیرا شنیده شده است که گروهی از دانشجویان رشته کاردانی بهداشت دهان پس از فارغ التحصیلی تلاش می‌کنند با مجاب کردن مسئولین، مجوز ادامه تحصیل در رشته دکتری دندانپزشکی را بدست آورند و ظاهرا از طرف بعضی از دانشگاههای علوم پزشکی نیز به ایشان قول همکاری داده شده است. اعضای انجمن علمی-تخصصی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی کشور با توجه به مسئولیت تخصصی خود از جنابعالی و سایرمسئولین محترم سیاستگذار حوزه سلامت تقاضا دارند به دلایل زیر مانع از ایجاد روند قانونی برای ادامه تحصیل کاردانهای بهداشت دهان در رشته دکتری دندانپزشکی شوید:

- اصولا ماهیت و هدف از تشکیل رشته کاردانی بهداشت دهان، تربیت نیروی لازم برای فراهم کردن خدمات پیشگیری است که این خدمات پایه ارتقاء سلامت دهان می‌باشند. اگر قرار باشد فارغ التحصیلان این رشته هوای دندانپزشک شدن در سر داشته باشند، هیچگاه دل به کار آموزش بهداشت و پیشگیری بخصوص در مناطق روستایی نخواهند داد.

- از طرفی دانشجویان کاردانی بهداشت دهان در ابتدای تحصیل تعهد داده‌اند که پس از فارغ التحصیلی صرفا به کار پیشگیری و آموزش سلامت دهان بپردازند. در دفترچه کنکور هم قید شده بوده است که این رشته راهی برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی نیست و افراد با علم و اطلاع از این مطلب رشته کاردانی بهداشت دهان را انتخاب کرده‌اند. از این منظر اقدام به پذیرش این افراد برای ادامه تحصیل در رشته دکتری دندانپزشکی توسط هر دانشگاهی غیرقانونی بوده و قابل پیگیری حقوقی است.

-   قانون تربیت بهداشتکاران مصوب سال ۱۳۶۰ (که ظاهرا فارغ التحصیلان کاردان بهداشت دهان به استناد آن می‌خواهند در رشته دندانپزشکی ادامه تحصیل بدهند) مربوط به شرایط آن زمان بوده است که تعداد دندانپزشکان بسیار محدود و مناطق روستایی فاقد پرسنل دندانپزشکی بود. در حال حاضر با وجود بیش از ۲۵۰۰۰ دندانپزشک فعال در کشور و ورود سالانه ۱۵۰۰ دندانپزشک جدید در سال (که در سالهای پیش رو به یمن افزایش دانشکده‌های دندانپزشکی این تعداد بسیار بیشتر نیز خواهد شد!)، در کشور کمبود دندانپزشک نداریم. از طرف دیگر باید در نظر داشت که دندانپزشکان بسیار محدود به کار آموزش سلامت و پیشگیری می‌پردازند و اصولا بدنبال انجام درمانهای پیچیده ترمیمی هستند (چیزی که آموزش آنرا در دوران دانشجویی دریافت کرده‌اند). همچنین واضح است که نام این رشته «کاردانی بهداشت دهان» است که با ماهیت دوره «بهداشتکاران دهان و دندان» کاملا متفاوت است.

-  اینکه برخی مسئولین به خالی بودن واحد دندانپزشکی مراکز بهداشتی درمانی روستایی اشاره کرده و این مسئله را توجیهی برای تربیت بهداشتکار دهان و دندان از کاردانهای بهداشت دهان می‌دانند نیز به دلایل ذکر شده در بند قبل مردود است. همانطور که پیش‌تر نیز ذکر شد طرح بهداشتکار دهان و دندان مصوب ۱۳۶۰ مربوط به دوران کمبود دندانپزشک بود. در حال حاضر با توجه به تعداد زیاد دندانپزشکان در کشور با اتخاذ سازو کار قانونی مناسب در توزیع این دندانپزشکان می‌توان خدمات دندانپزشکی در مناطق روستایی را تامین کرد.
‎-  ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رشته کاردانی بهداشت دهان در رشته دندانپزشکی از مجرایی غیر از کنکور سراسری، اجحاف و ظلم در حق کسانی است که در رقابت تنگاتنگ کنکور موفق به ورود به رشته دندانپزشکی نشده‌اند.
‎انجمن سلامت دهان و دندان‌پزشکی اجتماعی با توجه به دلایل فوق پیشنهاد می‌نماید ضمن جلوگیری جدی از وارد شدن فارغ التحصیلان دوره کاردانی بهداشت دهان (حیطه سلامت)، به دوره دکتری دندانپزشکی (حیطه درمان)، قانون بهداشتکاران دهان و دندان مصوب ۱۳۶۰ نیز که به مرور زمان منسوخ و بی‌ارتباط گردیده است، لغو گردد تا جلوی هرگونه سوءاستفاده از آن در آینده منتفی شود.
‎دکتر مهدی نصیبی

رییس انجمن سلامت دهان و دندان‌پزشکی اجتماعی ایران

 


تگ ها

، ، ،

23 یادداشت

 1. Pingback: دندانه | بانک اطلاعات دندانپزشکی ایران

 2. حسین

  وقتی که خیلی از کارهای داندانپزشکی رو بهداشت کاران دهان و دندان می تونند انجام دهند چرا باید اینهمه هزینه صرف دندادنپزشکان کرد و این همه مردم مشکل دهانی و دندانی داشته باشن؟
  بیایم یکم پیشرفته بشیم و به فکر بهداشت و سلامتی مردم هم باشیم نه فقط جیب خودمان!!!!

  پاسخ
  1. پاسخ به اقا حسین

   می دونید این یعنی چی ؟ یعنی تکرار همون ادمهای بیسواد که دوباره سلامت مردم رو به خطر میندازن .
   ما دندانپزشک ها با ۶ سال درس خوندن و تلاش واقعا شبانه روزی در دوران تحصیلمون تازه فکر می کنیم از نظر علمی کمبود داریم ، بعد یه کسی که دو سال درس خونده بتونه کار ما رو که دوسال و نیم فقط علوم پایه خوندیم رو انجام بده . مسخرست . این افراد خواه یا نا خواه از حد اختیاراتشون پا رو فراتر میذارن و بعدا چوبشو مردم میخورن . نمونش بیمارایی که به خاطر ترس این افراد پوسیدگی دندونشون کامل برداشته نمیشه و بعدا مشکلات زیادی رو با هزینه های بیشتری برای خود بیمار و جامعه سلامت کشور به بار میارن .
   دولت نمی دونه داره چیکار میکنه . یه زمانی میشه که اینده دندانپزشکی میشهمثل رشته های مهندسی .
   تازه با این کار در حق ما هایی که با تلاش زیاد وارد این رشته شدیم و سد کنکور رو رد کردیم و با رتبه زیر ۲۰۰ وارد این رشته شدیم اجحاف میشه .

   پاسخ
   1. hossein

    بیسواد شمای که بهداشت یار دهان و دندان و پایین تر از خودت میدونی در حالی که بهداشت یار با گرفتن هذینه ناچیز مشکل مردم رو حل می کنن شما دکترهای دندون پزشک فقط فکر خالی کردن جیب مردم هستین شما فرقی با دزدای این مملکت ندارین

    پاسخ
 3. امید

  جالبه
  میگن نیروی دندانپزشک زیاد داریم دیگه نیاز به بهداشتکاردهان ودندان نداریم!!!!
  بیایم یه قضیه ای رو با هم مرور کنیم
  یه دندانپزشک بعد از سپری کردن سد محکم کنکور وارد رشته دندانپزشکی میشه و بعد از اون ۶ سال سخت رو در جهت گذروندن دروس محوله سپری میکنه.
  بعد ازینکه یه دندانپزشک مطب بزنه، فقط و فقط با ۴ تا عصب کشی در روز داخل مطب خودش (هر عصب کشی متوسط ۲۵۰ هزار تومن و متوسط کار هر عصب کشی ۶۰ دقیقه)، میتونه روزانه با تقریبا ۴ یا ۵ ساعت کار یک میلیون تومن و در ماه(۲۵ روز) ۲۵ میلیون تومن درآمد داشته باشه
  اونم با زندگی در شهر و استفاده از امکانات و پرستیژ شهر نشینی.
  حالا کدوم دندانپزشک حاضره بعد گذروندن اینهمه مشقت برای گرفتن دکتری، بیاد تو روستا اونم با کار دولتی که حداکثر درآمدش ۶ میلیون هم شاید نشه بیاد کار کنه؟؟؟؟؟؟؟
  این ۶ میلیون نهایت سخاوتمندی دانشگاه بکار گیرنده ی دندانپزشک در جهت پرداخت حق الزحمه ست.
  اونم با محدودیت های کار دولتی!!
  طرف آقا بالاسری بودن ، درآمد بالا، امکانات شهری، پرستیژ کاری رو میذاره کنار تا بیاد تو روستا کار کنه اونم بدون هیچکدوم از پوئن های ذکرشده؟؟؟؟؟؟؟
  به قول آقای حسین
  بیایم یکم پیشرفت کنیم و به فکر بهداشت و سلامتی مردم باشیم نه فقط جیب خودمان!!!!
  خودتونم میدونید که نمیتونید دکتر دندانپزشک رو به روستا بکشید!
  نیروهای طرحی هم با فکر به اینکه یکسال بیشتر تو روستا نیستند، میان که فقط طرح رو بگذرونن
  حاضر نیست برای هیچی مستهلک کنه خودشو
  نیروی خودشو نگه میداره برای سال بعد و کار در مطب شخصی خودش که البته باید بهش حقم داد…
  با توجیه هاتون به مردم محروم روستا ظلم نکنید آقایان محترم…

  پاسخ
  1. محمد

   نکنه تو میخوای بری تو مناطق روستا نشین کار کنی این همه زر میزنی

   پاسخ
   1. کسی که از اول ابتداییش معدلش 20 بود و با هزار زحمت دندونپزشک شد

    گل گفتی دکتر جون… والا ماهم اگه با ۳ سال درس خوندن و بدون هیچ استرسی قرار بود ماهی ششییشش ملیون درآمد داشته باشیم هرگز نمیومدیم تو راه درس مو سفید کنیم … میفهمی جناب آقای بهداشت کار … مو سفید کردن تو راه درس میدونی یعنی چی؟؟؟؟؟

    پاسخ
 4. طیبه

  والا ما تو شهرستان زندگی میکنیم.سالی یه دندونپزشک میفرستن اینجا.که چون سال اول کارشونه میزنن دندونا رو ناقص میکنن و میرن!درنهایت همون همون میشه!تقسیم بندی جامعه به دوگروه درجه یک و درجه دو!پزشکای ناشی و تازه کار و ناوارد میان سر دندونهای ما هر بلایی خواستن میارن.وقتی خوب یاد گرفتن میرن تو شهرها.چندسال خوب کار میکنن بعد که خوب افتادن تو پول و پله و رنگ پول رو دیدن دیگه یه چی سر هم بندی میکنن!حالا این طرح مناطق محروم هم که دیگه مزخزف تر!با رتبه ی ۱۳هزار و ۱۶هزار از شهرستان ما دندونپزشک گرفت!کسی که رتبش این شده من که به شخصه اعتماد نمیکنم دندونامو بهش بسپارم!اونوقت بهداشت کاربا رتبه ی ۱۰۰۰و۲۰۰۰فارق التحصیل دانشگاه شهید بهشتی باید بیکار باشه!خب اینا ادامه تحصیل بدن که بهتره تا رتبه های نجومی برن دندونپزشکی بخونن!
  اگه این مملکت یه ذره!فقط یه ذره تعادل داشت خیلی از کارا ردیف میشد.اگه برا پزشکا و دندونپزشکا حقوق مشخص میذاشتن اینقد اوضاع خراب نمیشد!

  پاسخ
  1. واقع بین

   ////
   واقعا فکر می کنید اگه یه بهداشتکار دندونتون رو درست کنه دیگه مشکلی ندارید و انگار یه فوق تخصص با تجربه سی ساله دندونتون رو درست کرده . یکم به حرفاتون فکر کنید . دندانپزشکی که ۶ سال درس خونده میزنه دندونتون رو خراب میکنه حالا بهداشتکار دوساله با اموزش های فوق فشرده با کلی ابهام چی کار میکنه .

   پاسخ
 5. sara

  این قانون تصویب شده؟!
  یعنی کسی ک رشته کاردانی بهداشت دندان بخونه امکان ادامه تحصیل تو رشته دندان پزشکی رو داره؟

  پاسخ
 6. سهیلا

  بچه هایی که در رشته بهداشتکاردهان ودندان قبول میشوند اکثرا بچه های معدل بالایی هستند که بدلیل شرایط مالی بد وبدلیل نداشتن یک پدر پولدار ،برای آنکه زودتر وارد عرصه بازار شوند وبتوانند مخارج زندگی خود وخانواده اشان را تامین کنند این رشته را انتخاب کرده اند نه اینکه خدای ناکرده IQ پائین باشند.من خودم در اقوامم فردی فردی رامیشناسم که پس از چندسال پشت کنکورماندن،بالاخره به قدرت پول پدرش توانست دندانپزشکی را دریکی از دانشگاههای بین الملل کشورمان به سختی به اتمام برساند واز طرف دیگر فرد دیگری نیز در اقواممان هست که با وجود معدل بالا ولی بدلیل نداشتن پدروپولی که بتواند حتی یک جلسه کلاس خصوصی برودمجبور شده که این رشته را انتخاب کند،آیا حق این بچه نیست که درآینده بخواهد ارتقاء یابد؟آیا همه چیزاین مملکت حتی علم هم باید دردست پولدارها باشد.این آقایان دندانپزشک که خودشان معلوم نیست مدرک دندانپزشکی اشان را ازکجا وچگونه گرفته اند وفرزندانشان غرق در فساد و ولخرجی هستند بهتراست جلوی دانشگاههای بین الملل رابگیرند نه جلوی استعدادها را . معلوم است که اینها نمیخواهند افراد با استعداد ترقی کنند،اینها میخواهند با صرف پول کلان ، فرزندان خودرا به کشورهای دیگر ویا دانشگاههای بین الملل داخلی بفرستند تا آنها به پشتوانه پول پدرشان همه کاربکنند بجز درس خواندن .

  پاسخ
 7. Sedigheh rahimi

  بالاخره رشته بهداشت دهان باید یه ادامه تحصیل داشته باشه هر کسی حق ادامه تحصیل داره وزارت بهداشت وظیفه داره برای ادامه تحصیل این افراد به هر شکل ممکن مثلا کارشناسی و کارشناسی ارشد سلامت دهان و دندان برنامه ریزی کنه . اینکه یک سری افراد جامعه را بخواهند در یک سطح برای همیشه نگه دارند این هم بی عدالتی وسو استفاده است من فارغالتحصیل همین رشته ام الان ۶سال مشغول کارم همکاران من همه لیسانس و فوق لیسانسن من از همه سطحم پایینتره خیلی حس بدیه من هم حق ادامه تحصیل دارم من نمیگم دندانپزشکی من میگم ادامه تحصیل تو رشته جامعه نگر یکی از اساتید دندانپزشکی که تخصص جامعه نگر داشتند همیشه امید این را به ما میدادند که ادامه راه شما به این رشته از طریق کارشناسی کارشناسی ارشد ودکترا به ای رشته ختم میشود ولی افسوس که هیچکس به فکر ادامه تحصیل ما نیست

  پاسخ
  1. م

   ای کاش قبل از دادن نظراتی از این دست تمام ابعاد مساله رو در نظر میگرفتیم.در سیستم ارائه تمام خدمات سطوح تعیین شده وجود دارند و خدمات هر سطح رو یک نفر بر عهده دارد.مثلا در اتاق عمل تکنسین بیهوشی و متخصص بی هوشی هر دو وظایفشان مشخص است.یا وظیفه یک بهیار یک پرستار یک پزشک و یک متخصص همگی تعریف شده و معلوم هستش.شما یک معلم پایه اول ابتدایی رو نمیتونید به عنوان مثلا معلم پایه راهنمایی یا دبیرستان منسوب کنید.اگر در کشور یک سیستم ایراد داری وجود داره که مثلا دانشگاه بین الملل هست یا خارج از کشور و….. این مساله دلیل نمیشه که یک سیستم غلط دیگه هم راه بیافته.مهمترین اصل در درمان تمام بیماری ها پیشگیریه.وظیفه یک بهداشت کار یا کاردان بهداشت دهان هم رده وظیفه یک بهورز هست در مراکز بهداشت.قرار هست که این کاردان با آموزش مردم و ارائه خدمات پیشگیری از ایجاد بیماری جلوگیری کنه.قرار نیست که مثلا یک پزشک متخصص بیاد و در یک مرکز بهداشت آمپول بزنه زمینه تخصص هر فرد یک چیزه .شما حاضرید یک تکنسین بی هوشی با بیست سال سابقه کار حین عمل جراحی بالای سرتون باشه یا ترجیح میدید که یک متخصص بیهوشی حالا با هر سابقه کاری حضور داشته باشه؟؟؟؟ایرادی نداره همه دندانپزشک بشن و پزشک ولی هر چیزی راهی داره.حالا بر فرض اصلا اینها دندانپزشک شدند تضمین حضور اینها در مناطق محروم چیه؟؟؟؟؟؟به نظرتون اینها افراد از جان گذشته ای هستند که مجانی خدمت میکنند ؟؟؟؟تازه اینها هم مثل دندانپزشکان تازه کار هستند چون حیطه کاری و آموزش هاشون چیز دیگه ای بوده و وقتی دندانپزشک میشن فرقی با یک دندانپزشک تازه فارغ التحصیل ندارند.مشکل جای دیگری ست.با تصویب این قانون ها یه چشب زخم میزنیم روی جای زخم شمشیر.این زخم نیاز به بخیه و درمان درست داره .

   پاسخ
 8. آرش طائريان

  درود،
  دانشجوى ترم ١٢ دندان پزشکى هستم.
  تا به کى به مانند کپک یر خود را به زیر برف فرو کنیم؟ در شرایطى که همه ى اقشار جامعه مى کوشند به نحوى خود را به این رشته متصل و به نحوى از نظر اقتصادى بهره اى ببرند، در شرایطى که جامعه هنوز تبعات بهداشت کاران را در پیکره ى خویش میبیند، چگونه دوباره حرف از بهداشت کار و مربى بهداشت و ادامه تحصیل دانشجوى پروتز در رشته ى دندان پزشکى مى زنید؟ به لطف شبکه هاى اجتماعى و نیروهایى جوان که اطراف خود میبینم نیازى به بهداشت کاران نیست… چرا که هم اکنون میبینم بهداشت کارانى را که براى تکمیل درس خود به دانشگاه آمده اند و ادعاى آنان سر به فلک مىزند!! درس هایشان را هم که یا پاسشان مى کنند یا به کمک دیگر دانشجویان پاس مى شوند!! هر چه دارند صدقه سر دهان و دندان ملت است که سالها با روش آزمون و خطا تجربه مسب مى نموده اند!! همه ى اصناف خوب و بد و متعهد و غیر متعهد دارد! اما ماشین هاى آخرین مدل، باغ هاى پسته و… و کلینیک هاى بهداشت کاران را میبینم… کسانى که ٢ سال درس را به زور خوانده اند تا به آموزش بهداشت کمک کنند اصلا خود روش صحیح مسواک زدن را بلدند؟ آیا در چنین جامعه ى تشنه ى مادیات رواست که باز استباه گذشته ى خود را تکرار کنید؟ در جامعه اى که مرد ٣٠ یاله با رشته ى مهندسى عمران علاقه دارد که باز کنکور دهد و دندان پزشکى بخواند؟؟ براى آن ٨٠ و خرده اى نفر متاسفم و علاقه دارم بدانم در سرشان چه مى گذرد؟ آیا آنها به فکر بهداشت دهان و دندان هستند یا این بنده ى حقیر که ویدئو هاى آموزش بهداشتم را ١٢٠٠٠ نفر دیده اند… آن هم رایگان… آیا بهداشت کارانى که پس لرزه هاى درمان هایشان هنوز هر دم برى مى رسد و فیستول ها و درمان هاى شکست خورده ى آنها را هنوز میبینیم به فکر سلامت جامعه اند یا این بنده ى حقیر که ماههاست در شبکه هاى اجتماعى پنجشنبه ها مشغول پاسخ گویى رایگان به هم وطنانم هستم و به دنبال تیم هاى درمانى به مناطق محروم هستیم؟

  پاسخ
  1. Dr.Masoud

   آقای طائریاااااان….ترم ۱۲ دندانپزشکیییی…. مگه شما از سال سوم میرید تو کلینیک ها دست به ابزار میشید کسی میگه چرا اینایی که سه سال خوندن اومدن بیرون کار میکنن؟ حالا درسته کاردان به اندازه دنتیست تئوری بلد نیست ولی کاری حفاری و پرکردن چاله دندون مردم که دیگه این حرفا رو نداره. دو واحد سروگردن پاس کنی عصب دهی و خونرسانیشو بلد باشی بقیش مهارته. دیگه جراحی شکم نیس که از یه ور مواظب آئورت شکمی باشی از یه ور مواظب پانکراس که مبادا آسیب نبینن…پس لطفا نظرات الکی ندید بذارید بزرگتراتون نظر بدن… آفرین

   پاسخ
   1. pouya

    دوست عزیز اگر واقعا دکتر بودید حتما میدونستید که دندانپزشکی خیلی فراتر از ( حفاری و پرکردن چاله دندون مردم ) است. و مساله مهم متاسفانه همین است که آموزشهایی که به این عزیزان میدهند در حد همین فرمایشات شماست !
    بهر حال آرزو برای هیچ کس عیب نیست و درصورت تلاش و کسب صلاحیتهای لازم انشالله شما هم برازنده این نام که انتخاب کردید باشید…

    پاسخ
 9. asha

  سلام به دکتر های عزیز .خیلیا اومدن اینجا و گفتند که تکنسین های دهان آی کیو ی پایینی دارند و رتبخ کنکورشون بد بوده میخاستم بهتون بگم من خودم تیزهوشان درس میخوندم و به دلیل داشتن دو برادر مریض دیگه نمیتونستم دوباره کنکور بدم و توی خونه روی افراد خانواده خیلی فشار بود تا جو برای درس خوندن من مهیا بشه .به غیر از من تنها الان تو کلاس ما ۷نفر از ۱۶نفر از مدرسه نمونه دولتی وارد این رشته شدند که اونها هم مشکلات خودشون رو داشتند و نکته دیگه اینکه مهم عمل یک فرد و ما تعهد شش ساله نسبت به مناطق محروم داری وحتما میریم و خدمتمون رو انجام میدیم ما فقط میخایم رشته ما کارشناسی داشته باشه به جای کاردانی

  پاسخ
 10. حسین مصلحی

  با عرض سلام شرط قبولی برای رشته بهداشتکار شدن ربطی به نمره بالای امتحان نداشت گفتند کسانی که شناسنامه روستایی دارند و یا شش سال در روستا درس خوا نده اند می توانند بهداشتکار دهان و دندان شونددر روستای زادگاهشان استخدام بهداری شوند اما طولی نکشید اقایان در شهر های نزدیک با دندانپزشکان مشغول کار شدند و خبری از خدمت به روستاهای زادگاهشان نشد اما دندانسازانی که بیست سال تجربه کاری داشتند محرومتر از همیشه مورد بی مهری قرار گرفتند

  پاسخ
 11. مریم

  با سلام خدمت دوستان دندانپزشک و کاردان سلامت دهان
  اگر ما توی کشوری بودیم که هر کسی جایگاه و حد و حدود کار خودش رو میدونست هیچ وقت این حرفها پیش نمیومد.کار دکتر دندانپزشک خیلی حرفه ای تر و تخصصی تر از یک کاردان هست مثل عصب کشی های خیلی سخت یا جراحی و زیبایی و … ولی کار یک کاردان جرم گیری و پانسمان و بخیه های سطحی و پرکردن سطحی دندانها آموزش سلامت دهان و دندان.مصرف مواد مفید برای سلامت دهان و دندان و این جور مسائل سطحی تر هست. یک کاردان میتونه در کنار یک دندانپزشک یا در مراکز درمانی و بیمارستانها به عنوان همکار این کار ها رو انجام بده و درآمد خوبی داشته باشه. دانشجوهای دندانپزشکی عزیز هم به جای موضع گرفتن بهتره کاردانها رو راهنمایی کنن که چه کارهایی رو بهتره که انجام بدن و بیمار رو برای کارهای حرفه ای تر و تشخیص بیماریها به دکتر دندانپزشک ارجاع بدن.

  پاسخ
 12. s

  بالاخره تکلیف این ۹۲۰ نفری که گرفتین چی میشه ؟؟فقط اومدین تصویب کردین یه بازرس نمی فرستین تا بیاد وضع تکنسین ها رو ببینه دانشکده ها دارن کوتاهی می کنن توی آموزش ما استادای دروس تخصصی حتی حاضر نیستن بیان سر کلاس. آخه این چه وضعشه با آینده چندتا جوون دارن بازی می کنن

  پاسخ
  1. محسن

   آره راست میگه هیچ نظارت نمیشه هیچکس به این رشته تو دانشکده و مجتمع ها توجه نمیکنه؟ از رئیس تا معاون و ….. هیچ کس به این رشته توجه نمیکنه

   پاسخ
 13. ساحل یگانه

  سلام ،ببخشید من دانشجوی کارشناسی مهندسی بهداشت محیط م به نظرتون تغییررشته بدم به کاردانی بهداشت دهان ودندان؟

  پاسخ
 14. محسن

  با سلام وکمال احترام خدمت همه دوستان عزیز و دندان پزشکان
  بنده دانشجوی تکنسین سلامت دهان هستم از منطقه محروم ایران جنوبی ترین نقطه ایران روی سخنم با عزیزانی هست ک همش میگن بهداشتکارا بی سوادن و اینکه کار بلد نیستن شما دندانپزشک عزیز حاضرید تو مناطقی ک ن آب اشامیدنی با کیفیت ن خونه ویلایی و حتی ن وسایل رفاهی و آسایشی ندارد بیایی کار کنی فقط دو سال طرح اجباری دارین میایین و میرین بخدا حق مردم رو ادا نمیکنید حق مردمی ک. فقط وقتی دندونش داغون شده و شروع به درد میکنه میاد مراجعه میکنه و هزینه گزافی ازش میگیرین من تو کلینیک کار میکردم بیمار مراجعه کرده و به خاطر ی عصب کشی ساده ک میتونست دندونش رو تا سه یال دگ نگه داره ولی به خاطر عدم پول کافی و نداشتن هزینه حاضر شده دندونش رو بکشه
  واقعا انصافه فقط بیجار مراجعه کنه چرا شماها خودتون نمیرین روستاها چرا آموزش نمیدین فقط منتظر بمیار هستین بیماری ک ازش پول بگیرین در ضمن تو منطقه من مردم از بلیچینگ و ارتودنسی و حتی زیبایی لبخند سر در نمیارن اینا چی هستن فقط میان دندونش رو بکشن متوجه این خواهشا ی کم منصف باشین

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>