احتمال اخراج دانشجویان دندان‌پزشکی ایرانی از دانشگاه‌های هند

indian-dental-student

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌های هند در آستانه اخراج و محرومیت از ادامه تحصیل در این کشور قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری دندانه به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا خلیلی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند با تایید این خبر گفت: با رای دیوان عالی هند همه کرسی‌های رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی باید از طریق آزمون «نیت» neet تکمیل شود و در این حکم این آزمون تنها به دانشجویان هندی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان ایرانی در دانشگاه های‌ام جی آر چنای، مانیپال ایالت کارناتاکا و دانشگاه پنجاب هند مشغول به تحصیل‌اند، افزود: در حکم دیوان عالی هند که پس از پذیرش ۱۲۰ دانشجوی ایرانی صادر شده، نامی از دانشجویان خارجی برده نشده و نحوه پذیرش دانشجویان ایرانی و خارجی در دانشگاه‌های هند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بنابراین با صدور این حکم، دانشجویان خارجی ورودی ۲۰۱۶ با مشکل مواجه شده‌اند.

رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند با بیان اینکه تاکنون مکاتبات زیادی از سوی رایزنی علمی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برای لغو این حکم و ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های هند صورت گرفته است، اظهار داشت: به این مکاتبات تاکنون پاسخی داده نشده است و دانشگاه‌ها نیز باید این حکم را اجرا کنند.

خلیلی تصریح کرد: دانشجویان ایرانی در هند، شهریه کامل تحصیل را که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است به دانشگاه‌های هند پرداخت کرده‌اند و اکنون براساس این حکم دانشجویان باید نام نویسی خود را لغو کنند و شهریه پرداختی خود را پس گیرند. با این حال دانشگاه‌های هند اعلام کرده‌اند از استرداد شهریه کامل، معذور هستند.

تکذیب اخراج دانشجویان ایرانى از هند/ دانشگاه مورد نظر فاقد اعتبار است

وزیر بهداشت در واکنش به خبر منتشر شده مبنى بر احتمال اخراج دانشجویان ایرانى از یکى از دانشگاه هاى هند، آن را تکذیب کرد.

دکتر حسن هاشمى وزیر بهداشت در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اخیرا خبرى مبنى بر احتمال اخراج دانشجویان پزشکى و دندانپزشکى ایرانى از یکى از دانشگاه هاى هند در رسانه منتشر شد. محتواى خبر حاکى از کاهش سهمیه دانشجوى پزشکى از سوى وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد بود.

هاشمى اظهار داشت: گزارش در حالى رسانه اى شد که هیچ مدرکى براى تایید کاهش سهمیه دانشجو توسط وزارت بهداشت ارائه نشد و من این ادعا را تکذیب مى کنم.

وزیر بهداشت با اشاره به گزارشى که در گذشته وزارت بهداشت از دانشگاه مورد نظر در هند ارائه داده بود، افزود: وزارت بهداشت چند سال پیش به علت پایین بودن کیفیت فارغ التحصیلان این دانشگاه، آن را فاقد اعتبار اعلام کرد.

گفتنى است؛ طبق این گزارش با رای دیوان عالی هند همه کرسی‌های رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی باید از طریق آزمون «نیت» neet تکمیل شود و در این حکم این آزمون فقط به دانشجویان هندی اختصاص یافته است. از طرفى در حکم دیوان عالی هند که پس از پذیرش ۱۲۰ دانشجوی ایرانی صادر شده، نامی از دانشجویان خارجی برده نشده و نحوه پذیرش دانشجویان ایرانی و خارجی در دانشگاه‌های هند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بنابراین با صدور این حکم، دانشجویان خارجی ورودی ۲۰۱۶ با مشکل مواجه شده‌اند.

 


تگ ها

، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>